21 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Wady i zalety posadzek żywicznych
5 (100%) / 1 głosów

Wady i zalety posadzek żywicznych

Bezspoinowe posadzki żywiczne są wykorzystywane przede wszystkim w galeriach handlowych, budynkach użyteczności publicznej i halach produkcyjnych. Co ciekawe, coraz częściej wybieramy je również do naszych domów i mieszkań. Są produkowane z syntetycznych żywic, głównie epoksydowych i poliuretanowych. Jakie są ich wady i zalety? – Zaczniemy od plusów, ponieważ jest ich zdecydowanie więcej.

Zalety posadzek żywicznych

Posadzki żywicznewytrzymałe i odporne na ścieranie, czy zarysowania, oczywiście pod warunkiem, że zostaną właściwie dobrane do zakładanych obciążeń mechanicznych (np. w galeriach handlowych będzie to ruch pieszych i maszyn czyszczących). Są również odporne na działanie większości środków chemicznych, w tym kwasów. Posadzki żywiczne są bezpieczne, antypoślizgowe, dobre dla alergików. Łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ mają gładką powierzchnię i są bezspoinowe. Kurz i inne zanieczyszczenia nie gromadzą się w zakamarkach, jak bywa w przypadku podłóg wykonanych z paneli, czy zapomnianych już niemalże płytek z PCV. Posadzki żywiczne nie wymagają specjalnej pielęgnacji, stosowania drogiej chemii czyszczącej. Na posadzki żywiczne możemy bezpośrednio ułożyć inny materiał wykończeniowy, jeśli z czasem zmieni się funkcja pomieszczenia, czy po prostu będziemy chcieli zmienić wystrój. Przy wykorzystaniu posadzek żywicznych pomieszczenia wydają się większe, przestronne. Do wyboru mamy wiele kolorów z palety RAL, możemy też wybierać między posadzkami matowymi, satynowymi i z połyskiem.

Wady posadzek żywicznych

Wady posadzek żywicznych naprawdę trudno znaleźć. Jak mówi nam przedstawiciel firmy PLANBET z Gdańska, wady, takie jak nierówności i pęknięcia, mogą pojawić się wówczas, gdy posadzka zostanie niewłaściwie ułożona. Same w sobie – jako materiał wykończeniowy – wad nie mają, najwyżej mogą się komuś po prostu z jakichś względów nie podobać. Wracając do układania posadzki, najczęściej popełniane błędy to niewłaściwe, źle przygotowane podłoże, brak precyzji i źle dobrany materiał do warunków użytkowania pomieszczenia. Posadzka żywiczna musi być układana na gładkim podłożu, a więc na przykład, gdy zamierzamy ją ułożyć na starym betonie, powinien on zostać umyty i odtłuszczony, należy także uzupełnić ewentualne ubytki, pęknięcia. W przypadku nowej wylewki musimy odczekać około 4 tygodni, wyszlifować ją i oczyścić z kurzu. Zarówno stary, jak i nowy beton powinien być też zagruntowany odpowiednim preparatem. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na posadzkę żywiczną, wybierzmy doświadczoną firmę, która posiada właściwy sprzęt, wykorzysta materiał od sprawdzonego producenta i da nam gwarancję, że podłoga rzeczywiście będzie miała wszystkie wymienione w poprzednim akapicie cechy.