tablice-uchylne
27 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

W jakich miejscach stosuje się tablice uchylne
5 (100%) / 1 głosów

W jakich miejscach stosuje się tablice uchylne

Znaki uchylne, fachowo nazwane według polskiego prawa tablicami uchylnymi o oznaczeniu U-24, to tablice stosowane do tymczasowej organizacji ruchu. Uzupełniają linie dzielące pasy ruchu przeciwbieżnego i linie dzielące współbieżne pasy ruchu. To elementy niewielkie i niepozorne, jednak warto wiedzieć, czym się charakteryzują według obowiązujących w Polsce przepisów i że zdecydowanie różnią się od separatorów ruchu.

Charakterystyka tablic uchylnych

Tablice uchylne muszą być skonstruowane w taki sposób, by były podatne, gdy najedzie na nie samochód. Jest to rodzaj zabezpieczenia przed zniszczeniem tych elementów. Podatność oznacza, że tablice uchylne nie powinny odkształcać się trwale w taki, by zasłonić znajdujące się na nich punktowe elementy odblaskowe, a tym bardziej nie powinny się złamać. Korpus, czyli podstawa tablicy uchylnej, powinna mieć kolor żółty. Na podstawie tablicy znajduje się odbłyśnik w kształcie prostokąta. Element zginający się powinien mieć kolor czerwony, a znajdujący się na nim odbłyśnik ma kształt kwadratu lub koła.

Zastosowanie tablic uchylnych w praktyce

Tablice uchylne to jedne z urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego stosowane przy robotach prowadzonych w pasie drogowym. Jak wskazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie te urządzenia powinny być dostosowane do utrudnień na drodze i zapewniać bezpieczeństwo zarówno uczestnikom ruchu, jak i osobom, którzy wykonują roboty. Nie zawsze więc wszystkie elementy muszą znaleźć się w miejscu prowadzonych robót. Wszystkie urządzenia bezpieczeństwa ruchu muszą być za to doskonale widoczne w dzień, jak i w nocy. Elementy odblaskowe muszą być widoczne z odległości minimum 150 m przy oświetleniu ich światłami naszych pojazdów.

Inne elementy na drogach przy prowadzonych robotach

Jak mówi nam przedstawiciel firmy ANDROS z Redy, tablice uchylne mylnie nazywamy separatorami ruchu – te również wykorzystywane są przy prowadzonych robotach drogowych, jednak są zbudowane zupełnie inaczej i ich zadanie jest nieco inne. Ich zadaniem jest optyczne i mechaniczne rozdzielenie pasów o przeciwnych kierunkach, pasów dla ruchu pojazdów komunikacji zbiorowej i wyznaczenia toru jazdy pojazdów. Separatory ruchu wyznaczają też zawężone pasy ruchu i wyznaczają krawędzi jezdni.

Tablice uchylne są lekkie, natomiast separatory wykonywane są z wysokoudarowego tworzywa sztucznego lub betonu i są płaskie. Muszą być skonstruowane w taki sposób, by niemożliwe było ich przemieszczenie, a więc by można było je przymocować do nawierzchni jezdni. Pozostałe urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego stosowane przy robotach prowadzonych w pasie drogowym to: zapory drogowe, tablice kierujące, taśmy ostrzegawcze, pachołki drogowe, tablice ostrzegawcze, tablice zamykające, tablice wcześnie ostrzegające, a także kładki dla pieszych. Wszystkie z tych elementów teoretycznie moglibyśmy nazwać znakami uchylnymi, a właściwie mobilnymi, jednak formalnie wszystkie z nich mają swoje indywidualne nazwy.