regulacja-miesiaczki
17 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób reguluje się miesiączkę?
5 (100%) / 1 głosów

W jaki sposób reguluje się miesiączkę?

Ideałem jest miesiączka powracająca równo co 28 dni. Niestety, ideały mają to do siebie, że dość trudno na nie natrafić. Jeśli liczba ta jest inna niż 28, ale mieści się w przedziale 25-35, nie ma powodów do niepokoju. Gorzej, jeśli okres dojrzewania dawno już masz za sobą, a mimo to nigdy dokładnie nie wiesz, kiedy się zacznie krwawienie. Czy da się coś z tym zrobić?

Nieregularne cykle są charakterystyczne dla młodych dziewcząt, które miesiączkują zaledwie od paru lat lub krócej, a także dla kobiet zbliżających się do menopauzy. Jak dowiadujemy się w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal, w ich ciele zachodzą przemiany hormonalne zaburzające delikatną równowagę estrogenów, gonadotropin, progesteronu, prolaktyny i jeszcze kilku innych substancji.

Jak można sobie pomóc

Harmonijna korelacja tak wielu czynników może zostać łatwo zakłócona również w wyniku stresu, chronicznego niewyspania, zmiany klimatu czy niewłaściwej diety. Jeśli więc chcesz wyregulować miesiączkę, zacznij od przyjrzenia się swojemu życiu. Zwolnij nieco tempo, jeśli się przepracowujesz, postaraj się spać więcej, a także włącz do planu dnia aktywność fizyczną, jeżeli do tej pory tego nie zrobiłaś.

Ogranicz spożycie alkoholu, nabiału, cukru i przetworzonej żywności. Włącz za to do diety imbir, cynamon, marchew, aloes czy napar z nasion kolendry. To tradycyjne sposoby na przywrócenie regularności krwawień i choć ich skuteczność w tym zakresie nie została jeszcze skrupulatnie zbadana naukowo – na pewno nie zaszkodzą.

Ingerencja specjalisty

Jeśli odżywiasz się zdrowo i dużo się ruszasz, wysypiasz się i zasadniczo nie przemęczasz, ale i tak doświadczasz zaburzeń miesiączkowania, koniecznie wybierz się do lekarza. O tym problemie powinnaś też zresztą napomknąć podczas rutynowej wizyty w gabinecie ginekologicznym (profilaktyka wymaga stawiania się tam przynajmniej 1-2 razy w roku!).

Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad i najprawdopodobniej zleci wykonanie badań krwi w celu oznaczenia poziomu poszczególnych hormonów, a także USG przydatków. Na tej podstawie będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie. Z reguły polega ono na podaniu doustnych środków antykoncepcyjnych lub odpowiednich preparatów ziołowych (np. zawierających w swym składzie wyciąg z niepokalanka, który reguluje stężenie prolaktyny).

Czasem przyczyny nieregularnych krwawień miesięcznych są niestety bardziej skomplikowane. Mogą to być chociażby mięśniaki macicy, torbiele na jajnikach, stany zapalne albo choroby ogólnoustrojowe (np. nieprawidłowości w pracy tarczycy). Wówczas wyregulowanie miesiączki wymaga przede wszystkim rozwiązania pierwotnego problemu.