transport-kruszyw
9 listopada 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób odbywa się profesjonalny transport kruszyw?
5 (100%) / 2 głosów

W jaki sposób odbywa się profesjonalny transport kruszyw?

Kruszywa to materiały niezbędne branży budowlanej – bez nich niemożliwie jest wykonanie większości mieszanek budowlanych, np. betonu czy wykonanie poszczególnych warstw nawierzchni drogowej. Dlatego tak ważny jest ich transport.

Samochodem, koleją czy statkiem?

Kruszywa wszelkiego rodzaju mogą być transportowane różnymi środkami komunikacji – ich wykorzystanie zależy przede wszystkim od rozmiaru przewożonego ładunku, dystansu, a także miejsca docelowego. Na dalekich dystansach do transportu ładunków o dużej objętości wykorzystywanej są okręty oraz pociągi, z kolei do przewozu lokalnego stosunkowo niewielkich partii kruszywa stosuje się pojazdy samochodowe – ciężarówki wyposażone w odpowiednie naczepy.

Jak przewożone są kruszywa?

W zależności od tego, jakim środkiem przewożone są kruszywa, do ich transportu wykorzystuje się różnego rodzaju rozwiązania technologiczne. Ich zadaniem jest między innymi uproszczenie załadunku i wyładunku towaru, a także jego zabezpieczenie na czas podróży. W przypadku statku zabezpieczenie materiałów sypkich jest szczególnie istotne, bowiem w czasie podróży mogą się one przesypywać z miejsca na miejsce, zmieniając rozkład ciężaru całkowitego okrętu – takie przechyły na środku morza mogą skończyć się zatonięciem całego statku, dlatego luki magazynowe wypełniane są po same brzegi. W ich wnętrzu często stosuje się również grodzie, których celem jest ograniczenie przesypywania się materiałów.

A jak to wygląda w transporcie samochodowym?

Również podczas przewozu kruszywa przy pomocy pojazdów ciężarowych stosowane są odpowiednie rozwiązania technologiczne oraz zabezpieczenie. Najczęściej stosowanym są plandeki, rozpościerane nad kontenerem wypełnionym kruszywem. Jakie jest ich zadanie?

Z jednej strony plandeka chroni kruszywo przez czynnikami atmosferycznymi, np. opadami deszczu – wyjaśnia Andrzej Turek, właściciel firmy specjalizującej się w przewozie kruszyw – Z drugiej strony stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie dla innych uczestników ruchu drogowego, znajdujących się w pobliżu. Po prostu uniemożliwia ona sytuację, kiedy kruszywo w wyniku gwałtowniejszych podmuchów wiatru bądź nieoczekiwanych manewrów wysypie się z kontenera.

Kierowca również się liczy

Poza odpowiednimi środkami zabezpieczającymi nad jakość transportu kruszyw wpływają również umiejętności kierowcy prowadzącego pojazd. Podobnie jak w przypadku przewozu każdego innego rodzaju towarów, przy transporcie kruszyw liczą się umiejętności, doświadczenie oraz szybkość reakcji na nieoczekiwane sytuacje na drodze.