rekuperacja
6 lipca 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób działają rekuperatory?
5 (100%) / 1 głosów

W jaki sposób działają rekuperatory?

Rekuperator jest elementem instalacji wentylacyjnej, który pozwala znacząco zmniejszyć straty ciepła w naszym domu. Dzięki zastosowaniu rekuperatorów ciepło wywiewane nie jest bezsensownie tracone, a powietrze, które trafia do środka budynku jest ogrzane, co pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu. Co warto wiedzieć na temat rekuperatorów? Jak działają?

Rekuperatory – sposób na oszczędzanie ciepła

Rekuperatory pozwalają nam w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu. Dzięki nim w okresie grzewczym mamy zapewnioną prawidłową wentylację w budynku, ale nie musimy się obawiać strat ciepła. Dzięki rekuperatorom ciepłe powietrze nie jest od razu wysyłane poza budynek – służy ono do ogrzania świeżego powietrza z zewnątrz, w związku z tym straty ciepła w niektórych przypadkach można ograniczyć nawet o 90 %. Rekuperator jest zbudowany z dwóch wentylatorów, połączonych wymiennikiem ciepła. Siłą tego rozwiązania jest prostota. W wymienniku ciepła spotyka się powietrze z budynku i z zewnątrz, dzięki temu temperatura w mieszkaniu pozostaje stała. Dodatkowym elementem rekuperatorów są filtry zatrzymujące zanieczyszczenia – zimą, kiedy powietrze na dworze bywa okropnie zanieczyszczone, możemy we własnym mieszkaniu oddychać dzięki nim pełną piersią. Instalacją rekuperatorów zajmie się dla nas firma Comex Sp. z o.o. Sp.k. To przedsiębiorstwo z ogromnym doświadczeniem. Nowoczesne rekuperatory wyposażone są w automatykę sterująca, co pozwala na dostosowanie pracy wentylacji do naszych potrzeb. Taki rekuperator działa, zapewniając w naszym domu świeże powietrze i komfort cieplny, bez konieczności naszej ingerencji.

Kiedy najlepiej założyć rekuperatory?

Założenie rekuperatorów powinno towarzyszyć instalacji wentylacji w budynku. W przeciwnym razie konieczne będzie przeprowadzenie generalnego remontu. Przeważnie rekuperatory montuje się domach, które są dopiero budowane, bo tylko to pozwala na rozmieszczenie ich w sposób efektywny i estetyczny. Jeśli nasz dom jest już wybudowany, z instalacją rekuperatorów poczekajmy do remontu – przewody wentylacyjne są dość duże i nie sposób zamontować je po prostu na ścianach, by nie odbiło się to negatywnie na wyglądzie wnętrze. Jeśli jednak tylko będziemy mieli okazje, powinniśmy zdecydować się na rekuperatory, bo dzięki nim nasz dom będzie po prostu cieplejszy i znacznie bardziej energooszczędny. To rozwiązanie korzystne zarówno dla naszego zdrowia, portfela jak i dla środowiska naturalnego.