maszyna-do-sztancowania
26 lipca 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób działają maszyny do sztancowania?
5 (100%) / 1 głosów

W jaki sposób działają maszyny do sztancowania?

Poligrafia jest bardzo ważną dziedziną, zajmującą się procesami przygotowania i wytwarzania druków. Chociaż nie zdajemy sobie sprawy z jej znaczenia, tak naprawdę dotyczy każdego z nas. Jak to możliwe? Na co dzień mamy do czynienia z różnego rodzaju materiałami drukowanymi – ulotkami, plakatami, książkami. W celu ich utworzenia, stosowane są rozmaite maszyny, w tym maszyny do sztancowania.

Co to jest sztancowanie?

Sztancowanie, zwane również wykrawaniem, jest jedną z czynności introligatorskich, polegającą na wykrawaniu z wyrobu papierniczego albo poligraficznego skomplikowanych kształtów. Ich uzyskanie nie byłoby możliwe, jeśli chcielibyśmy wykorzystać do tego gilotynę introligatorską, która służy jedynie do prostego cięcia. Wykrawanie jest także swego rodzaju metodą obróbki plastycznej.

Działanie maszyn do sztancowania

Wykrawanie jest wykonywane za pomocą maszyn do sztancowania. Ich działanie polega na zastosowaniu wykrojnika oraz noża z właściwie wyprofilowanym ostrzem. Dzięki pracy urządzenia, z dużą siłą następuje jego wtłoczenie do wykrojnika. Ostrze wtłacza się prostopadle, nawet z kilkusettonową siłą. Należy regulować docisk, aby nie spowodować zbyt szybkiego zużycia wykrojnika i nie doprowadzić do jego zniszczenia. Jednocześnie można również zająć się rowkowaniem, aby od razu nadać liniom pożądane kształty.

Do czego można wykorzystać sztancowanie?

Sztancowanie jest bardzo ważne podczas wytwarzania takich materiałów jak opakowania kartonowe, kartki na różne okazje o nietypowych kształtach czy notesy telefoniczne, które muszą posiadać otwory odkrywające poszczególne litery. Można także sztancować koperty, zawieszki na klamkę, teczki oraz koperty CD-DVD.

W zależności od potrzeb, można wykorzystywać różne rodzaje maszyn do sztancowania – komentuje nasz rozmówca z firmy Impression w Warszawie. Są to:

  • Sztanctygle – najbardziej popularne, pozwalające na precyzyjne ustawianie siły docisku i szeroki dobór materiałów. Niestety, wymagają ręcznego podawania arkuszy i mają ograniczony format,
  • Maszyny cylindryczne – nie można ich wykorzystywać do grubych arkuszy, ale za to materiały są podawane automatycznie,
  • Maszyny rolowe lub zwojowe – mają duży format, ale niską wydajność. Potrzebują obsługi ręcznej i szybko niszczą wykrojnik. Nie jest to atut, ponieważ chcemy, aby takie maszyny służyły jak najdłużej w prowadzonym przez nas zakładzie poligraficznym,
  • Automaty do sztancowania – działają w pełni automatycznie. Są jednak drogie i mają ograniczony format. Jeśli się na nie zdecydujemy, na pewno będziemy zadowoleni z funkcji separacji odpadów, w którą są one wyposażone.