rekuperacja
24 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób działa system rekuperacji?
5 (100%) / 2 głosów

W jaki sposób działa system rekuperacji?

Dzięki zastosowaniu rekuperatora możemy zminimalizować starty ciepła, związane z koniecznością wentylacji pomieszczeń. Rekuperatory mają za zadanie ogrzewać powietrze, które dostaje się do wnętrza naszego mieszkania. Ciepło, potrzebne do ogrzania tego powietrza pochodzi z wentylacji – dlatego rekuperator pozwala utrzymać komfort cieplny w naszym mieszkaniu bez dodatkowych kosztów.

Rekuperator – co warto wiedzieć?

Każdy z nas chce za wszelką cenę ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu zimą. Nie sposób jednak w tym okresie zrezygnować z wentylacji pomieszczeń – to byłoby po prostu niezdrowe. Niestety, wentylacja często prowadzi też do strat ciepła, co podnosi nasze rachunki za ogrzewanie. Na szczęście można tego uniknąć – zastosowanie rekuperatorów pozwala na pozyskiwanie świeżego powietrza przy minimalnych stratach ciepła. Zastosowanie rekuperatora w domu przyniesie nam wymierne korzyści – pozwala to na odzyskiwanie ciepła z wentylacji, nawet w 90-ciu procentach.

Jak działa system rekuperacji?

Na rekuperator składają się tak naprawdę dwa wentylatory oraz wymiennik ciepła. Jeden z wentylatorów jest wywiewny, drugi nawiewny. Dodatkowym elementem systemu rekuperacji są filtry, dzięki którym do naszego domu trafia tylko czyste powietrze. W wymienniku ciepła powietrze jest ogrzewane, dzięki powietrzu wywiewanemu przez wentylację. W ten sposób nie tracimy ciepła, ani tym samym energii niezbędnej do ogrzania naszego domu. System rekuperacji najlepiej jest montować od razu wspólnie z klimatyzacją – takie usługi wykona dla nas firma Tomex Usługi Montażowe Tomasz Masojć.

Jak montuje się rekuperatory?

Najlepiej jest instalować rekuperatory w trakcie budowy domu – założenie takiej instalacji w już ukończonym budynku może przysporzyć nam wielu problemów, ponieważ konieczne jest tu doprowadzenie przewodów klimatyzacyjnych do właściwie wszystkich pomieszczeń. To tymi przewodami transportowane będzie powietrze wywiewane i wwiewane. Takie przewody są dość spore – mają kilkanaście centymetrów średnicy, do której należy jeszcze doliczyć materiały izolacyjne. Zamontowane na zewnątrz nie będą się prezentować zbyt estetycznie. Należy je zabudować, a to może wymagać już konkretnego remontu. Dlatego, jeśli chcemy zainstalować system rekuperacji w istniejącym już domu, to zróbmy to przy okazji jakiegoś generalnego remontu lub wręcz przebudowy budynku. Warto zainwestować w system rekuperacji, bo pozwala to zaoszczędzić nawet 1/3 pieniędzy wydawanych na ogrzewanie domu.