3 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Usługi spedycji morskiej /door to door/ i skład celny, magazyn czasowego składowania
5 (100%) / 2 głosów

Usługi spedycji morskiej /door to door/ i skład celny, magazyn czasowego składowania

Nowoczesne agencje celne nie oferują jedynie usług celnych. To firmy, które wychodzą naprzeciw rosnącym potrzebom swoich klientów. Stąd w ofercie współczesnej agencji celnej możemy również znaleźć takie usługi jak magazynowanie towarów czy spedycja morska w systemie door to door. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polegają te usługi oraz jak są realizowane w praktyce.

Spedycja morska w systemie door to door

Jako że współczesna obsługa celno-spedycyjna dostosowuje się do zmieniających się potrzeb na rynku, jedną z usług oferowanych przez nowoczesne agencje celne jest usługa spedycji morskiej door to door. Door to door z języka angielskiego oznacza dosłownie od drzwi do drzwi, usługa ta zatem polega na tym, że towar przewożony jest z miejsca nadania wprost do adresata. Usługa door to door może odbywać się w sposób tradycyjny bądź w oparciu o transport multimodalny, polegający na spedycji kontenerowej. Wykorzystanie kontenerów umożliwia przeprowadzenie całego procesu transportu w sposób szybki i oszczędny. Bez względu na użyty środek transportu, wykorzystuje się bowiem tylko jedną jednostkę ładunkową.

Profesjonalne i doświadczone agencje celne oferują transport kontenerów z portów do odbiorcy, organizując transport morski przy współpracy ze wszystkimi renomowanymi armatorami. Zajmują się również awizacją nadejścia przesyłek eksportowych do portu rozładunku oraz wszelkimi formalnościami, związanymi ze zwolnieniem przesyłki w porcie. Ponadto oferują rozformowanie kontenerów oraz magazynowanie towarów w magazynach portowych, co zaś pozwala na uniknięcie kosztów demurrage w porcie w sytuacji, w której zachodzi konieczność dłuższego przetrzymania towarów.

Skład celny

Skład celny to przestrzeń przeznaczona do składowania towarów pod nadzorem celnym, która znajduje się na terytorium Unii Europejskiej oraz została zatwierdzona przez odpowiednie organy celne. Skład celny stanowi ogniwo w reeksporcie towarów. W składzie celnym można przechowywać zarówno towary nieunijne, jak i unijne. Towary, które są składowane nie podlegają należnościom celnym przywozowym czy środkom polityki handlowej. Pośród składów celnych wyróżniamy składy publiczne oraz składy prywatne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Agencji Celnej NIETEN w Pruszkowie, która dysponuje składem celnym oraz magazynem czasowego składowania: Korzystanie ze składów celnych ma wiele zalet. Otóż korzystając ze składu celnego cło i podatki można opłacać dopiero po sprzedaniu towaru – w momencie wydawania go z magazynu w celu dostawy do klienta. Można go także sprzedać za granicę (np. do Ukrainy czy Rosji) nie opłacając przy tym należności celnych w Polsce, tym samym cedując ten obowiązek na końcowego nabywcę. Kolejną zaletą jest możliwość wyprowadzenia towaru w sposób, który jest najdogodniejszy dla importera.

Magazyny składowania czasowego

Magazyn składowania czasowego zaś to miejsce, w którym składowany jest towar w sytuacji, gdy termin odprawy celnej uległ przesunięciu na późniejszy bądź w przypadku braku możliwości dokonania skutecznego zgłoszenia celnego. Najczęściej towar składowany jest w tego typu magazynach z powodu braku dokumentacji, która jest niezbędna do złożenia zgłoszenia. Wówczas okres składowania czasowego nie może przekroczyć 90 dni. W tym czasie zaś importer musi uzyskać brakujący dokument oraz dokonać zgłoszenia celnego. Bezpieczne magazyny składowania czasowego prowadzone są przez profesjonalne agencje celne. Aby złożyć w nich towar, należy podpisać z agencją stosowną umowę.