stacja-kontroli-pojazdow
1 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Uprawnienia podstawowej stacji kontroli pojazdów
5 (100%) / 2 głosów

Uprawnienia podstawowej stacji kontroli pojazdów

O konieczności wizyty w stacji kontroli pojazdów kierowcy najczęściej przypominają sobie raz do roku, kiedy wychodzi im przegląd. Właściciele fabrycznie nowych aut cieszą się jeszcze większym luksusem – pierwszemu badaniu technicznemu muszą poddać pojazd dopiero po upływie trzech lat od rejestracji. Szukając diagnosty, który zaopiekuje się twoim samochodem, powinieneś być świadomy zakresu jego uprawnień.

Wybierając stację kontroli, do której oddasz swój pojazd na przegląd, pamiętaj o tym, że nie każdy diagnosta ma uprawnienia, gwarantujące ważność wystawianych dokumentów w świetle prawa. Stacje diagnostyczne bardzo często zlokalizowane są przy serwisach, co ma przyciągać klientów, ci jednak powinni być świadomi różnic, jakie dotyczą uprawnień różnych typów takich placówek.

Rodzaje stacji kontroli pojazdów

Każda stacja diagnostyczna musi posiadać wyposażenie, warunki i personel, umożliwiające wykonywanie profesjonalnego badania technicznego pojazdu. To, jakie pojazdy mogą być badane w danym punkcie, zależy od jego rodzaju. Obecnie wyróżniamy okręgowe i podstawowe stacje kontroli pojazdów, przy czym od 2009 roku znacznie zatarły się różnice w zakresie świadczonych przez nie usług, przynajmniej z punktu widzenia właścicieli samochodów osobowych.

Podstawowa stacja kontroli pojazdów – uprawnienia

Obecnie podstawowe stacje kontroli pojazdów mają uprawnienia do wykonywania pełnego zakresu badań technicznych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oznacza to, że z usług takiej stacji diagnostycznej może skorzystać każdy właściciel samochodu osobowego. Czy na pewno zawsze?

Okazuje się, że tak. Podstawowe stacje kontroli pojazdów, które ustawowo zobligowane są do posiadania niezbędnego wyposażenia i zatrudniania wykwalifikowanych diagnostów, mają uprawnienia nawet do sprawdzania stanu technicznego pojazdów zasilanych LPG oraz samochodów skierowanych przez policję na powtórne badanie.

Usługi okręgowych stacji kontroli pojazdów są natomiast skierowane do wszystkich kierowców, bez względu na wielkość pojazdu. Tutaj wykonuje się również badania techniczne autobusów, ciągników siodłowych i innych pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony. Dla kierowcy auta osobowego, wybór stacji okręgowej zwykle oznacza więc dłuższe oczekiwanie na wykonanie usługi.

Uprawnienia stacji kontroli pojazdów – kontrowersje

Jak okazało się podczas rozmów z klientami Stacji Kontroli Pojazdów KROS w Konstantynowie Łódzkim, wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że okresowe badanie techniczne można wykonywać również w stacjach podstawowych – chociaż przepisy prawne w tym zakresie zmieniły się już stosunkowo dawno.

Przed nowelizacją podstawowe stacje diagnostyczne nie mogły dokonywać badań technicznych aut zasilanych gazem i pojazdów skierowanych na przegląd przez organ kontroli ruchu drogowego. Mimo że obecnie właściciele samochodów w takich sytuacjach nie muszą udawać się do stacji okręgowych, wciąż możemy spotkać podręczniki dla kandydatów na kierowców, podające właśnie takie błędne informacje.