uklad-plastyfikujacy
18 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Układy plastyfikujące – jak działają stanowiska do czyszczenia ślimaków?
5 (100%) / 1 głosów

Układy plastyfikujące – jak działają stanowiska do czyszczenia ślimaków?

Ślimaki stanowią podstawowy element układów plastykujących wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. To właśnie na ich działaniu opiera się praca wtryskarek i wytłaczarek, a od ich sprawności zależy jakość uzyskiwanych wyrobów. Dlatego też tak ważne jest utrzymanie ślimaków w dobrym stanie poprzez ich regularne czyszczenie, do czego służą specjalne stanowiska. Czym się one charakteryzują?

Stanowiska do czyszczenia ślimaków w układach plastyfikujących – charakterystyka

Stanowiska do czyszczenia ślimaków działają w oparciu o proces pirolizy, zwanej również metodą termiczną lub destylacji rozkładowej. Jest to zyskująca na popularności technika termicznego czyszczenia metali wykorzystująca działanie wysokiej temperatury rzędu 400 – 500 °C. Cały proces przebiega w komorze zamkniętej, w warunkach beztlenowych i trwa, w zależności od rodzaju tworzywa i stopnia zanieczyszczenia, od 3 do 10 godzin. W tym czasie dochodzi do rozkładu termicznego substancji organicznych. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się resztek farby czy lakieru, a także pozostałości tworzyw sztucznych, żywic i innych zanieczyszczeń zakłócających prawidłową pracę ślimaka w układzie plastyfikującym. Ważnym elementem stanowisk do czyszczenia ślimaków jest system odgazowania, który zapobiega zanieczyszczeniu środowiska. Ponadto wyposażone są one w matę termoizolacyjną, co zapobiega utracie ciepła. Przykładem firmy oferującej stanowiska do czyszczenia ślimaków, jest spółka ELS, która dostarcza różne wersje urządzeń w zależności od wymiarów ślimaków.

Zalety korzystania ze stanowisk do czyszczenia ślimaków

Podstawową zaletą stanowisk wykorzystujących metodę pirolizy jest wysoka skuteczność w czyszczeniu ślimaków. Destylacja rozkładowa pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogą obniżać sprawność układów plastyfikujących. Oprócz niezawodności, do zalet tego typu stanowisk należy również ich wysoka wydajność oraz ekonomiczność całego procesu, a to dzięki ograniczeniu zużycia prądu. Na uwagę zasługuje również ekologiczny charakter pirolizy. System odgazowania sprawia, że cały proces czyszczenia charakteryzuje się niskoemisyjnością. Metoda pirolizy jest więc przyjazna dla środowiska, jak i dla czyszczonych urządzeń, które pozostają wytrzymałe i odpowiednio twarde, nie ulegając uszkodzeniu czy odkształceniu. Nic więc dziwnego, że technologia ta zyskuje na popularności i jest chętnie wykorzystywana w procesie czyszczenia elementów układów plastyfikujących w urządzeniach, takich jak wtryskarki.