tężnia solankowa
20 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Tężnia solankowa i nie tylko. Atrakcje turystyczne Konstancina-Jeziornej.
5 (100%) / 1 głosów

Tężnia solankowa i nie tylko. Atrakcje turystyczne Konstancina-Jeziornej.

Wyobraźmy sobie miejsce pełne ciszy i spokoju, płynącego z przyrody, a jednocześnie obfitujące w zabytki oraz turystyczne atrakcje. To właśnie oferuje podróżnikom miasto Konstancin-Jeziorna. Położone zaledwie 20 km od Warszawy, ukochane przez artystów ze względu na mieszczący się w zabytkowym pałacu Obory Dom Pracy Twórczej, jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości letniskowych i uzdrowiskowych. Przekonaj się, dlaczego.

Konstancin-Jeziorna kojarzy się przede wszystkim z działającym na terenie miasta Uzdrowiskiem, oferujących rehabilitację narządów ruchu, kardiologiczną czy neurologiczną. Jednak to urocze miasto ma do zaoferowania turystom o wiele więcej, rozpoczynając od przepięknych terenów zielonych i lasów, otaczających uzdrowisko, po perełki architektury, których nie spotkamy nigdzie indziej.

Po zdrowie

Największą atrakcją turystyczną, związaną z pobytami leczniczymi w Konstancinie-Jeziornej, jest tężnia solankowa – zdradza specjalista z Centrum HydroterapiiEVA ParkRozpyla ona w powietrzu solankę, wydobywaną z głębokości ponad półtora kilometra. Jest to jedyny taki obiekt na Mazowszu i jeden z najstarszych w Polsce. Podczas parowania, solanka wytwarza mikroklimat, porównywalny do klimatu morskiego.

Działa przede wszystkim na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych oraz poprawia odporność organizmu. Zaleca się korzystanie z niej osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, stany nerwicowe, czy niedoczynność tarczycy.

Dbanie o zdrowie, to również aktywny wypoczynek. Konstancin-Jeziorna oferuje możliwości pieszych wędrówek, a także wycieczek rowerowych. Z miasta prowadzą szlaki o różnej trudności oraz długości, między innymi do Skolimowa, Lasu Oborskiego czy Cieciszewa nad Wisłą.

Wśród perełek architektury

Jeśli jesteśmy turystami bardziej nastawionymi na kulturalne atrakcje niż piesze wycieczki, również znajdziemy coś dla siebie, bowiem Konstancin-Jeziorna to miejsce z bogatą tradycją historyczną. Pierwszym, co rzuca się w oczy, są okazałe, przedwojenne wille, zamieszkiwane niegdyś przez ludzi kultury i sztuki, między innymi Stefana Żeromskiego. Warto zatem odwiedzić Willę Muszkę, zespół pałacowy w Oborach, willę Świt, należącą do pisarza, willę Le Fleur, będącym muzeum malarstwa, czy willę Palas Athene. Na szczególną uwagę zasługuje Hugonówka, w której mieści się obecnie Dom Kultury. W odrestaurowanej willi odtworzone zostały wszystkie detale architektoniczne z 1902 roku. Odbywają się tam wystawy, projekcje filmów, a także funkcjonuje mała kawiarenka. Tropicieli zabytków zainteresuje również na pewno neogotycka wieża ciśnień, zbudowana w 1898 roku przez Bronisława Czosnowskiego.

Rezerwaty, czyli odpoczynek w przyrodzie

Kolejną atrakcją Konstancina-Jeziornej są otaczające go rezerwaty przyrody, na terenie których wyznaczone zostały szlaki piesze, między innymi rezerwat Łęgi Oborskie, Łyczyńskie Olszyny czy Skarpa Oborska. Przechadzając się po terenach zielonych, możemy podziwiać naturalną szatę roślinną Wisły oraz wielogatunkowy las liściasty, porastający skarpę. Malowniczości dodają jej wąwozy oraz pojedyncze źródła. Relaks i odpoczynek na łonie przyrody to coś, za czym tęsknimy w naszym zabieganym świecie. Pobyt w Konstancinie-Jeziornej sprawi, że będziemy mogli delektować się ciszą oraz spokojem, nie rezygnując z innych atrakcji turystycznych.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41