aluminium
9 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Szczotkowanie aluminium krok po kroku
5 (100%) / 1 głosów

Szczotkowanie aluminium krok po kroku

Szczotkowanie aluminium to bardzo modny i efektowny sposób wykończenia, stosowany często w samochodach, sprzęcie RTV i AGD oraz w innych przedmiotach. Wykonują go rozmaite serwisy i zakłady zajmujące się obróbką metali. Na czym polega proces szczotkowania, czego można się po nim spodziewać i gdzie go wykonać, aby efekt spełniał nasze oczekiwania? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega szczotkowanie

Szczotkowania jest ściernym procesem wykończeniowym, podobnym do szlifowania i polerowania – z tą różnicą, że rysy nie są wyrównywane, a wręcz przeciwnie, podkreślane. Najczęściej wykonywane są one w jednym kierunku, choć istnieją też sposoby szczotkowania dające rysy okrągłe lub bez określonego kierunku – każda z tych metod to inny rodzaj estetyki. Można również wykonać szczotkowanie o różnej ziarnistości. Ciekawe jest to, że choć szczotkowanie rysuje powierzchnię, to nie zmienia jej grubości – skutek ścierania jest minimalny i nie tyle ścina warstwy metalu, a jedynie delikatnie narusza jego powierzchnię, co wydobywa i uwydatnia strukturę, a sam metal nie jest osłabiony. Podczas tego typu procesów ściernych można również wykonać tzw. gratowanie, czyli usuwanie i wyrównywanie ostrych krawędzi (gratów) powstałych w wyniku cięcia laserowego lub obróbki skrawaniem. Takimi procesami zajmują się firmy wyspecjalizowane w obróbce metali, takie jak na przykład Alu-Centrum.

Co daje profesjonalnie wykonane szczotkowanie

Obróbka i szczotkowanie aluminium jest bardzo trudnym procesem. Do poprawnego jej wykonania jest potrzebny profesjonalny sprzęt i duży zasób wiedzy oraz doświadczenia w obróbce metali. Choć w Internecie można znaleźć sposoby na szczotkowanie w domowych warunkach, to najczęściej polegają one na przecieraniu go papierem ściernym, co nigdy nie da efektu choćby zbliżonego do szczotkowania w profesjonalnym warsztacie – a w najlepszym razie da jedynie namiastkę. Szczotkowanie wykonane w dobrej i doświadczonej firmie nie tylko da efekt dekoracyjny, ale także zostaną w jego trakcie usunięte smugi termiczne i inne uszkodzenia mechaniczne, których w domowych warunkach nie da się usunąć. Ponadto firmy zajmujące się obróbką metali oferują aż siedem rodzajów szczotkowania: ograniczające się do usunięcia uszkodzeń mechanicznych, satynowanie, szczotkowanie strukturalne i inne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Szczotkowanie aluminium daje nie tylko efekt ozdobny, ale jest także procesem przygotowującym aluminium do anodowania lub elektropolerowania. Niewiele osób wie także, że nie tylko aluminium można szczotkować, aby uzyskać taki efekt – można w ten sposób ozdobić również blachę nierdzewną. Choć przyznać trzeba, że o wiele lepsze efekty daje wykorzystanie właśnie aluminium. Cena takiej usługi zależna jest od wybranej metody, stanu samego materiału oraz jego powierzchni.