system-fasadowy
10 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Systemy fasadowe – przegląd dostępnych rozwiązań
5 (100%) / 2 głosów

Systemy fasadowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Wymarzone przez Żeromskiego szklane domy są dziś rzeczywistością, a tworzenie przeszklonych elewacji jest możliwe właśnie dzięki systemom fasadowym. Takie rozwiązania architektoniczne na stałe zagościły już w krajobrazie dużych miast w Polsce, najczęściej będąc elementem biurowców, budynków rozmaitych urzędów i instytucji, a także obiektów komercyjnych, jak centra handlowe oraz hotele.

Systemy fasadowe we współczesnej architekturze

Przeszklone elewacje wykonane za pomocą systemów fasadowych są nie tylko wyjątkowo piękne, ale pełnią też ważne funkcje praktyczne. Duże powierzchnie przeszkleń pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczeń i wykorzystanie promieni słonecznych do dogrzewania wnętrz, co razem przekłada się na oszczędność w obszarze eksploatacji energii.

Obiekty wznoszone z wykorzystaniem systemów fasadowych sprawiają wrażenie niezwykle lekkich i wręcz delikatnych, ale tak naprawdę muszą przecież być równie solidne, jak budynki budowane w tradycyjnych technologiach. Dlatego przy projektowaniu nowych inwestycji z przeszklonymi elewacjami zawsze należy brać pod uwagę wyłącznie najlepsze, sprawdzone rozwiązania.

Różne systemy fasadowe

Do najbardziej cenionych systemów fasadowych należą produkty proponowane przez firmy ALUPROF oraz YAWAL. Przyjrzyjmy się im bliżej na przykładzie systemu MB-SR50N ALUPROF i FA50N YAWAL.

System fasadowy MB-SR50N przeznaczony jest do wznoszenia lekkich ścian osłonowych. Co ciekawe, umożliwia on nie tylko budowę ścian, ale także dachów czy świetlików. Efekt lekkości i przejrzystości fasad konstruowanych w tym systemie, jest zasługą specjalnych kształtów słupów oraz rygli, które umożliwiają kreowanie powierzchni z bardzo wąskimi liniami podziału, a jednocześnie zapewniają doskonałą wytrzymałość całości.

Profile w systemie ALUPROF są w stanie udźwignąć wypełnienia ze szkła wielkogabarytowego i szyb zespolonych dwukomorowych o masie dochodzącej 450kg. Jest to możliwe dzięki szerokiemu zakresowi szerokości słupów (65-325mm) i rygli (5-189,5mm) oraz nowoczesnym akcesoriom i łącznikom.

Drugi ze wspomnianych systemów, również rekomendowany przez ProfiLine, to rozwiązanie dla projektantów, którzy nie lubią ograniczeń. Profile aluminiowe w systemie FA50N pozwalają na wznoszenie ścian osłonowych w najrozmaitszych kształtach.

W charakterze wypełnień (do 48mm) z powodzeniem sprawdzą się zarówno szyby pojedyncze i zespolone, jak i płyty elewacyjne z materiałów kompozytowych czy poliwęglanowe. Aluminiowe listwy dociskowe w rozmaitych kształtach umożliwiają uzyskanie najrozmaitszych efektów, w tym również idealnie gładkiej powierzchni szklanej, bez widocznych profili.

Olbrzymią zaletą systemu firmy YAWAL są parametry izolacyjności. Współczynnik przenikania ciepła dla ramy wynosi 1,3W/m2K, a dzięki uszczelkom z EPDM, tak wykonana elewacja może pochwalić się też doskonałą izolacyjnością akustyczną i wysokimi parametrami szczelności na przenikanie wody oraz wiatru.