kabiny-sanitarne
8 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Symbole V20, HPL i HPL-PR – co oznaczają?
5 (100%) / 1 głosów

Symbole V20, HPL i HPL-PR – co oznaczają?

Obecnie kabiny sanitarne stosowane w miejscach publicznych np. szkołach, przedszkolach, na dworcach czy lotniskach produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Jakie z nich w tym przypadku sprawdzają się najlepiej? Na które warto postawić w danym przypadku? Okazuje się, że pod uwagę należy wziąć kilka rzeczy. Co oznaczają symbole V20, HPL czy HPL-PR?

Kabiny sanitarne HPL

Wymienione powyżej symbole to oznaczenia poszczególnych typów systemów kabin sanitarnych. V20 to rozwiązania, które sprawdzają się w pomieszczeniach o normalnej wilgotności, np. w toaletach. Produkowane są na bazie wiórowych płyt melaminowanych. HPL stosowane są w pomieszczeniach w zasadzie o dowolnej wilgotności, w tym kabinach prysznicowych. Ich produkcja oparta jest przede wszystkim na laminacie wysokociśnieniowym. HPL-PR to z kolei systemy odporne na działanie wilgoci, które zastosować można w każdym pomieszczeniu. Zbudowane są z laminowanej płyty poliuretanowej potraktowanej po obu stronach HPL. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe, stabilne i wodoodporne zarazem. Kabiny sanitarne z takich materiałów produkuje przykładowo firma Sanipol. Są one powszechnie stosowane w szkołach, centrach handlowych, siłowniach, stacjach benzynowych czy innych publicznie dostępnych obiektach.

Systemy V20

Systemy V20 są przede wszystkim bardzo stabilne. Zbudowane są z płyty wiórowej o grubości do 30 mm oraz profili aluminiowych i wyposażone w solidne okucia. Dlatego stosuje się je nie tylko w pomieszczeniach WC, ale i przy wydzielaniu lokali w pomieszczeniach, które nie mają kontaktu z wilgocią. Najbardziej odporne na działanie wody i zarazem niezwykle stabilne są systemy HPL-PR oparte na płycie warstwowej. Kabiny HPL zbudowane są z płyt PHL wykonanych ze sprasowanych papierów nasączonych żywicą. Dzięki temu są wodoodporne i stosować je można nawet w przypadku kabin natryskowych, nie martwiąc się o ich wytrzymałość.

Zalety płyt HPL

Produkowane obecnie kabiny sanitarne są wykonywane z materiałów solidnych, wytrzymałych i łatwych do czyszczenia. Wystarczy woda z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu, aby usunąć nawet najgorsze zanieczyszczenia. Dodatkowo niektóre materiały stosowane do budowy kabin sanitarnych, np. płyty HPL, są odporne dodatkowo na działanie środków chemicznych. Dlatego sprawdzają się nawet zamontowane w obiektach sportowych czy rekreacyjnych, gdzie kontakt z chemikaliami jest nieunikniony. Najbardziej odporne są jednak kabiny HPL-PR, które nie tylko są wodoodporne, ale i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Stosować je można w zasadzie w każdych warunkach, nawet na basenach czy saunach.