sprzet-wyburzenia
19 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Sprzęt do prac wyburzeniowych – przegląd rozwiązań
5 (100%) / 1 głosów

Sprzęt do prac wyburzeniowych – przegląd rozwiązań

Chociaż prace wyburzeniowe i rozbiórkowe kojarzą się raczej z niszczeniem istniejących obiektów, formalnie zaliczane są do robót budowlanych. Taka klasyfikacja wyburzeń wynika przede wszystkim z charakteru przebiegu prac, konieczności użycia profesjonalnego sprzętu i zachowania procedur, zapewniających bezpieczeństwo na miejscu robót. Konieczne jest także uzyskanie odpowiednich zezwoleń, a niekiedy prowadzenie dziennika rozbiórki.

Bezpieczne i szybkie wyburzanie

Prace rozbiórkowe polegają na demontażu i usunięciu z danej przestrzeni istniejącego budynku bądź jego części. Wyburzanie obiektu budowlanego zawsze musi przebiegać w oparciu o uprzednio przygotowany projekt. Ze względów bezpieczeństwa nie ma tu miejsca na improwizację i jakiekolwiek przypadkowe działania.

Większość inwestorów, którzy przygotowując plac pod nową budowę, muszą wyburzyć stare budynki, do prac rozbiórkowych zatrudnia profesjonalne firmy, które dysponują własnym sprzętem i doświadczoną ekipą fachowców, jak np. kieleckie przedsiębiorstwo ZON24 Sp. z o.o. Zdarza się jednak, że inwestor potrzebuje wyłącznie ciężkiego sprzętu, który można wypożyczyć.

Sprzęt wyburzeniowy

Do najważniejszych maszyn budowlanych, które wykorzystuje się podczas prac wyburzeniowych, zaliczamy koparki. Ciężki sprzęt do rozbiórek musi wyróżniać się nie tylko olbrzymią mocą, ale także stabilnością i zdolnością do poruszania się w bardzo trudnym terenie, dlatego najważniejszą rolę na placu robót wyburzeniowych odgrywają koparki gąsienicowe.

Koparki do rozbiórek mogą być wyposażone w rozmaity osprzęt. Oprócz łyżki zazwyczaj potrzebny jest także młot o masie umożliwiającej skruszenie mocnych ścian betonowych. Do rozebrania zbrojonych elementów budynku przydatne będą także nożyce kruszące i tnąco-kruszące. Przy usuwaniu posadzek i innych poziomych powierzchni, jak np. parkingi i utwardzone drogi, konieczne jest użycie specjalistycznych kruszarek.

Do załadunku odpadów po rozbiórce przydadzą się z kolei mniejsze i lżejsze koparki kołowe. Również one posiadają specjalistyczny osprzęt, ułatwiający załadunek gruzu, w tym młotki, chwytaki do złomu czy drewna oraz łyżki czerpakowe. Do wywiezienia gruzu i złomu z placu robót konieczne będzie użycie samochodów ciężarowych o odpowiedniej ładowności.

Szukając wysokiej jakości sprzętu do prac wyburzeniowych warto rozglądać się za maszynami renomowanych  producentów. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim urządzenia szwajcarskiej firmy LIEBHERR, szwedzkie VOLVO, ale także mniej znane, choć wyjątkowo mocne koparki DOOSAN i Komatsu.