6 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Spawanie stali nierdzewnej krok po kroku
5 (100%) / 1 głosów

Spawanie stali nierdzewnej krok po kroku

Stal nierdzewna to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych materiałów, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Surowiec ten ceniony jest ze względu na swoje niezwykłe właściwości, w tym przede wszystkim wyjątkową odporność na korozję, ale również z uwagi na swoje walory estetyczne. Na czym polega spawanie stali nierdzewnej i co warto wiedzieć na ten temat?

Metody spawania stali nierdzewnej

Spawanie to skuteczny sposób łączenia elementów metalowych, dzięki czemu można uzyskać trwałe konstrukcje stalowe. Spawanie stali nierdzewnej możliwe jest przy pomocy różnych metod. Pierwszy etap prac powinien obejmować właśnie wybór odpowiedniej techniki, która powinna zostać dobrana pod kątem specyfiki materiału bazowego. Warto przy tym pamiętać, że niektóre rodzaje stali nierdzewnej nie mogą zostać poddane procesowi spawania. Spawanie stali nierdzewnej wykonuje się najczęściej przy użyciu następujących metod:

  • Spawanie TIG – to metoda polegająca na spawaniu z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wykonanej z wolframu. Cały proces odbywa się w osłonie gazu ochronnego. W tym celu wykorzystuje się gaz obojętny, np. hel czy argon, które chronią elektrodę oraz spoinę przed oddziaływaniem atmosfery. Dzięki temu nie dochodzi do utlenienia materiału, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości spoiny. Do innych zalet spawania stali nierdzewnej metodą TIG zaliczamy możliwość spawania w różnych pozycjach oraz nieskomplikowany przebieg procesu.
  • Spawanie MIG/MAG – spawanie metodami MIG i MAG odbywa się przy użyciu elektrody topliwej – drutu spawalniczego, który łączy się z bazowym materiałem tworząc trwałą spoinę. W tym przypadku spawanie odbywa się w osłonie gazów obojętnych bądź aktywnych, do których zaliczamy dwutlenek węgla. W efekcie uzyskuje się wysokiej jakości spoiny.

Spawanie stali nierdzewnej – co warto wiedzieć?

W jaki sposób przebiega spawanie stali nierdzewnej krok po kroku?

Po wyborze odpowiedniej metody spawania konieczne jest przygotowanie miejsca do pracy. – Mówi przedstawiciel firmy Bakron, której specjalnością są usługi spawalnicze. – Tu ważne jest zapewnienie pełnej swobody ruchów. Warto również zadbać o właściwe oświetlenie, a także wentylację danego pomieszczenia. Następnie dobiera się niezbędne parametry, w zależności od wybranej metody spawania. W przypadku spawania techniką TIG warto zadbać m. in. o natężenie prądu oraz gazu, a także odpowiednią szybkość spawania.

Warto również odpowiednio dobrać pozycję, by spawanie było wygodne i efektywne. Mogą się tu przydać specjalne stojaki czy wyciągi do spawanych elementów. Nie należy też zapominać o pracach wykończeniowych po wystygnięciu spoiny, a więc kontroli prawidłowości wykonanego połączenia oraz jego obróbce, np. szlifowaniu. Ze względu na złożoność procesu spawania stali nierdzewnej, zadanie to warto powierzyć profesjonalistom.