rodzaje-rur
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Rury ze szwem i bez szwu – czym się od siebie różnią?
5 (100%) / 1 głosów

Rury ze szwem i bez szwu – czym się od siebie różnią?

Rury ze szwem od rur bez szwu różnią się przede wszystkim technologią wytwarzania. Sposób ich produkcji decyduje o trwałości oraz właściwościach, które są odmienne w przypadku rur posiadających szew i rur go pozbawionych. Te z kolei mają znaczenie, gdzie dany rodzaj rury może zostać wykorzystany. Sprawdźmy, czym charakteryzują się rury ze szwem, a jakie właściwości posiadają rury bez szwu.

Rury ze szwem – tanie w zakupie i solidne

Do wytwarzania rur ze szwem wykorzystywane są taśmy oraz arkusze blachy. Z materiałów tych formowana jest rura, której krawędzie łączone są następnie przy użyciu wysokiej temperatury. W ostatniej fazie produkcji rury ze szwem są walcowane, co ma na celu zredukowanie szerokości ich ścianek. Taka metoda produkcji rur ze szwem nosi nazwę zgrzewania na styk. Istnieją także inne metody ich wytwarzania – należy do nich zgrzewanie poszczególnych elementów w walcarce ciągłej, zgrzewanie na zakładkę, a także spawanie elektryczne. Rury ze szwem posiadają wiele cennych właściwości: należą do nich m.in. możliwość uzyskania dowolnej średnicy rury, także tej bardzo dużej. Rury ze szwem są także tańsze w zakupie od rur pozbawionych szwu, co także stanowi ich niewątpliwy atut. Aktualnie produkowane rury ze szwem są wysokiej jakości produktami, w przypadku których nie występują już problemy z trwałością połączenia. Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił bowiem trwale wyeliminować ten problem oraz sprawił, że rury ze szwem są obecnie najpopularniejsze. Tego typu rury najczęściej znajdują swoje zastosowanie w przemyśle.

Wytrzymałe rury bez szwu

Rury bez szwu wytwarza się przy użyciu tzw. wlewek, które mogą mieć formę kwadratową, okrągłą oraz wieloboczną. Wlewki te poddawane są ogrzewaniu oraz walcowaniu, w efekcie czego uzyskuje się tzw. tuleję. Rury bez szwu mogą być walcowane na zimno lub na gorąco, a wybór techniki walcowania wraz z jakością wykorzystanego do ich produkcji materiału decyduje o tym, jaką wytrzymałość będzie posiadała wyprodukowana rura. To właśnie wytrzymałość rur bez szwu jest jednak ich najważniejszą zaletą. Dzięki niej rury bez szwu mogą być wykorzystywane do budowy instalacji, gdzie służą m.in. do przewodzenia gazów oraz cieczy. Są także chętnie wybierane jako elementy konstrukcyjne w przemyśle wiertniczym, samolotowym, motocyklowym, a także rowerowym. Warto także wiedzieć, że rury bez szwu są także wykorzystywane do produkcji specjalistycznych przedmiotów i służą m.in. do wytwarzania broni. Wszystko to dzięki brakowi szwu oraz wysokiej wytrzymałości, jaką mogą poszczycić się dobrej jakości rury bez szwu. Rury ze szwem, jak i te bez szwu, znajdziemy w ofercie, takich firm, jak Unitube, która to firma jest w tej dziedzinie specjalistą.