5 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Różnice między śrubami a wkrętami
5 (100%) / 1 głosów

Różnice między śrubami a wkrętami

W budownictwie, motoryzacji czy nawet w zwykłym majsterkowaniu stosuje się wszelkiego rodzaju łączniki, którymi są zarówno śruby, jak i wkręty. Przydają się do łączenia elementów drewnianych, metalowych, a także do mocowania zróżnicowanych materiałów. Śruby i wkręty można wykorzystywać zamiennie, ale należy mieć świadomość, czym się różnią. Krótką charakterystykę obu elementów przeczytacie w naszym artykule – zapraszamy.

Czym charakteryzują się śruby?

Najpopularniejszymi łącznikami gwintowanymi są śruby, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Ze względu na swoje zastosowanie wybiera się śruby o odpowiednim kształcie łba i trzpienia, wykończeniu i materiału wykorzystanego do produkcji, a także o właściwej budowie i średnicy. Jest to konieczne, aby dostosować śrubę do materiałów, które ma połączyć. Istotnym elementem w połączeniu śrubowym jest nakrętka – pierścień z naciętym na całej długości otworu gwintem, który nakręcany jest na wolny koniec trzonu według wymagań montażowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na gwint, który jest charakterystycznym nacięciem, biegnącym dookoła rdzenia śruby i od którego zależy wytrzymałość połączenia. Doświadczeni mechanicy i stolarze dobierają śruby do swoich projektów „na oko”, ale w przypadku większych i bardziej złożonych konstrukcji warto dokładnie przeliczyć obciążenie i dostosować do niego każdy detal użytych śrub. Na pomoc przychodzi precyzyjny opis techniczny z tabelami, które znacznie ułatwiają prace, ponieważ gwinty są znormalizowane. Odpowiednio dobrane gwarantują stabilność konstrukcji i nie powodują odkręcania się śruby w trakcie pracy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wkrętów?

Wkręty również dzielą się ze względu na zastosowanie. Można ich użyć do łączenia zarówno elementów drewnianych, jak i metalowych, a także zróżnicowanych materiałów, np. do przytwierdzania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża z drewna lub profili metalowych. Głównym elementem wkrętu jest łeb z nacięciem. W sklepach można spotkać zarówno różne kształty łba, jak i rodzaje nacięcia, dlatego należy dostosować je do wykonywanej pracy. Łby stożkowe są polecane podczas skręcania desek lub mocowania zawiasów, walcowe lub talerzykowe wykorzystywane są do dociskania przytwierdzanych elementów, np. złączy do drewna, natomiast sześciokątne sprawdzają się przy montażu dużych lub ciężkich elementów.

Jeżeli chodzi o nacięcia wkrętów, najpopularniejsze są nacięcia czterokątne – PH lub PZ. W przypadku bardzo twardego materiału, lepiej jest jednak użyć wkrętów z nacięciem sześciokątnym lub Torx. Cechują się one dużą wytrzymałością na moment skrętny i znacznie trudniej je uszkodzić w trakcie nieprecyzyjnego dociskania wkrętaka do wkrętu.

Wymiary wkrętu określane są poprzez jego długość (mierzona od końca gwintu do powierzchni materiału, w którą wkręt jest wkręcony) i średnicę (w mm), która jest równa średnicy zewnętrznej gwintu.

Do twardości oraz wytrzymałości łączonych materiałów dostosowuje się skok i głębokość gwintu. Należy pamiętać, że wkręty do metalu mają gwint płytki o niskim skoku, a wkręty do drewna cechują się gwintem głębokim z wysokim skokiem – zauważa specjalista ze sklepu internetowego Śruby24.pl, który jest producentem śrub oraz prętów gwintowanych.