koparka
5 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Różnice między koparką a minikoparką
5 (100%) / 1 głosów

Różnice między koparką a minikoparką

W dzisiejszych czasach nie sposób już wyobrazić sobie placu budowy, na którym prace wykonywane byłyby wyłącznie siłą ludzkich rąk. Ekipy budowlane posługują się szerokim asortymentem sprzętów oraz ciężkich maszyn, przy pomocy których sprawnie i szybko można wykonać poszczególne etapy realizacji inwestycji. Jednym z takich urządzeń jest koparka, dostępna na rynku w wersji standardowej i mini. Na czym polegają różnice między tymi wariantami?

Wymiary

Najbardziej widoczną różnicą między koparką a minikoparką jest rozmiar obu maszyn – koparki standardowe w oczywisty sposób są znacznie większe, niż koparki mini. Ta różnica ma bardzo istotny wpływ na wiele wymiarów ich funkcjonowania.

Mobilność

Zarówno koparki, jak i ich mniejsze odpowiedniki są urządzenia mobilnymi, mogącymi swobodnie przemieszczać się po placu budowy. Niemniej jednak należy zauważyć, że minikoparki ze względu na mniejsze gabaryty są w stanie dostać się tam, gdzie nie wjedzie pełnowymiarowa koparka. Ma to bardzo istotne znaczenie przy przeprowadzaniu prac budowlanych czy robót ziemnych w ograniczonej przestrzeni. Drugim aspektem są potencjalne zniszczenia, powstające w wyniku używania sprzętu kopiącego. Warto zwrócić uwagę, że niekiedy prace wykonywane są w już zagospodarowanej przestrzeni, gdzie wymagana jest większa ostrożność – minikoparki lepiej sprawdzą się w pracach przeprowadzanych np. w już urządzonym ogrodzie.

Osiągi

Kolejny aspekt to parametry techniczne i osiągi sprzętu. W tej kategorii zdecydowaną przewagę mają pełnogabarytowe koparki, które mogą przenosić dużo większe i cięższe ładunki, a tym samym osiągają większą sprawność w wykonywaniu prac ziemnych. Minikoparki z powodzeniem mogą być wykorzystywane do wykonywania wykopów pod fundamenty, szamba czy przewody kanalizacji, jednak do prac o większym zakresie raczej wykorzystywane są większe maszyny.

Cena i koszty eksploatacyjne

Wielkość ma znaczenie – również jeśli chodzi o koszty zakupu i utrzymania lub wynajmu sprzętu budowlanego. Duże koparki nie tylko spalają proporcjonalnie więcej paliwa, ale również koszt ich serwisowania i ubezpieczenia jest stosunkowo wyższy. Przekładaj się to jednak na ich wydajność. Bogatą ofertę koparek i minikoparek znajdziemy w ofercie firmy Zama Maszyny Budowlane.

Wielofunkcyjność

Pod tym względem koparki i minikoparki nie różnią się znacząco – oba typy urządzeń mogą być wykorzystywane w wykonywaniu szerokiego zakresu prac budowlanych. Posiadają one wymienny osprzęt, który może być wykorzystywany w innym celu – poza łychą służącą do wykonywania wykopów oraz nabierania i przenoszenia sypkich ładunków, do wysięgnika koparki i minikoparki można podłączyć między innymi łańcuch z hakiem, widły, nożyce, młot pneumatyczny czy świder. To znacznie poszerza funkcjonalność tych maszyn.