14 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Różnice między architektem a projektantem wnętrz
5 (100%) / 1 głosów

Różnice między architektem a projektantem wnętrz

Aby zbudować funkcjonalny, a zarazem estetyczny dom, potrzebna nam będzie pomoc zarówno architekta, jak i projektanta wnętrz. Chociaż wielu z nas używa tych określeń wymiennie, warto zdać sobie sprawę, że różnice między architektem a projektantem wnętrz są bardzo istotne. Przede wszystkim, aby zostać architektem, należy spełnić pewne wymogi formalne. Sprawdź, jakie są różnice między tymi zawodami.

Architekt to tytuł, zastrzeżony i nadawany przez państwo wyłącznie osobom, które znajdują się na liście krajowej jednostki organizacyjnej Samorządu Zawodowego Architektów. Jednak wymóg spełnienia warunków formalnych to nie jedyna różnica między architektem a projektantem wnętrz. Podstawowa rozbieżność tkwi w zakresie obowiązków. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Obowiązki architekta

Architekt będzie pierwszą osobą, z którą skontaktujemy się, chcąc wybudować dom. To on odpowiada za stworzenie spójnego planu budowlanego, obejmującego plany architektoniczne, konstrukcyjne oraz instalacyjne. Bez jego konsultacji nie możemy także dokonać żadnych zmian w już postawionym budynku.

Do szczegółowych obowiązków architekta należy:

  • stworzenie projektu, zgodnego z warunkami technicznymi oraz normami projektowymi, a także wytycznymi BHP, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa użytkownikom budynku
  • pozyskiwanie pozwoleń budowlanych i przygotowanie inwestycji do realizacji
  • współpraca z konstruktorami budowlanymi w celu zapewnienia budynkowi najlepszej nośności i wytrzymałości

Odpowiada on zatem za przestrzeń zewnętrzną i wewnętrzną budynku, tworząc podziały i relacje pomiędzy jego poszczególnymi strefami.

Warto zwrócić uwagę na ofertę Pracowni Projektowej Bozart. Architekci, konstruktorzy i instalatorzy stworzą nasz wymarzony projekt, spełniający jednocześnie wszystkie normy konstrukcyjne.

Obowiązki projektanta wnętrz

Chociaż zawód projektanta wnętrz kojarzy się przede wszystkim z dobieraniem odpowiednich kolorów i mebli, jego obowiązki znacznie wykraczają wyłącznie poza dbałość o estetykę pomieszczenia.

Projektant wnętrz, wchodząc do nowo wybudowanego budynku, ma za zadanie zaplanować i zaaranżować wnętrze tak, aby było ergonomiczne i funkcjonalne. Dba on jednocześnie o to, aby było estetyczne i harmonijnie urządzone. Dobierze odpowiedni styl mebli i sprzętów, a także dekoracyjnych drobiazgów.

Ponieważ projekty wnętrz bardzo często wymagają zmian w architekturze budynku lub przebudowy niektórych elementów, projektant wnętrz powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną. Przyda się techniczne wykształcenie lub wiedza z zakresu architektury i stawiania budynków.