klimatyzacja
23 marca 2018

Kategoria:
Inne

Różnica między klimatyzacją a wentylacją
5 (100%) / 1 głosów

Różnica między klimatyzacją a wentylacją

Klimatyzacja i wentylacja – czy wiesz, co odróżnia te pojęcia? Na pewno nie są to tożsame zagadnienia, chociaż wiele osób tak sądzi. Zapewne przez cechy wspólne, które mogą wprowadzać w błąd. Czym w takim razie charakteryzuje się klimatyzacja, a jakie właściwości są kluczowe, jeśli chodzi o wentylację? Warto poznać najważniejsze informacje, aby w razie takiej potrzeby móc je rozróżnić.

 Wentylacja – prosta instalacja gwarantująca komfort mieszkania

Wentylacja jest prostą instalacją, ale pełni ogromną rolę w mieszkaniach i lokalach administracyjnych czy przemysłowych. Jej główną funkcją jest odprowadzanie brzydkich zapachów oraz zanieczyszczeń. Pozbywa się także nadmiaru wilgoci, która mogłaby być przyczyną pleśni i grzybów, niszczących ściany i negatywnie wpływających na ich wytrzymałość. Kiedy wentylacja jest nieszczelna albo jej działanie jest zakłócone, szybko to odczujemy. Pogorszy się komfort przebywania w takim pomieszczeniu, a co bardziej znaczące – mogą pojawić się kłopoty zdrowotne – dodaje nasz rozmówca, właściciel firmy JML z Rzeszowa, zajmującej się systemami klimatyzacji i wentylacji.

Wyróżnia się dwa rodzaje wentylacji:

  • Wentylacja grawitacyjna – działa o różnicę ciśnień, jakie panują wewnątrz oraz na zewnątrz budynku,
  • Wentylacja mechaniczna – kiedy przepływ powietrza jest wymuszany przez działanie wirników wentylatorów. Takie urządzenia są konieczne w pomieszczeniach, w których utrudniony jest dostęp świeżego powietrza, np. w centrach handlowych czy na lotniskach.

Klimatyzacja – instalacja zmieniająca parametry powietrza

Czym różni się klimatyzacja od wentylacji? Podstawową różnicą jest możliwość zmian parametrów powietrza w przypadku klimatyzacji. Dwie jednostki tworzące system klimatyzacji, są w stanie wpływać na wilgotność czy temperaturę panującą we wnętrzach, w zależności od tego, jakie są potrzeby użytkowników. Co więcej, w przypadku klimatyzacji nie dochodzi do wymiany powietrza. Mamy tutaj do czynienia z zamkniętym obiegiem w ramach jednego pomieszczenia. Zamknięty obieg ma duże znaczenie dla efektywności klimatyzatorów. Napływ powietrza z zewnątrz, np. przez otwarte okno, mocno osłabiłby ich wydajność.

Klimatyzatory, tak jak wspomnieliśmy, składają się z dwóch jednostek. Pierwsza z nich umieszczana jest wewnątrz pomieszczenia, druga zaś – na zewnątrz budynku. Dzięki filtrom, powietrze jest cały czas oczyszczane. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzeń, które w razie zbagatelizowania tego obowiązku, szybko mogą stać się siedliskiem bakterii. Systematyczny serwis uchroni nas przed takimi zagrożeniami.