wkrety
16 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje wkrętów zabezpieczających
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje wkrętów zabezpieczających

Osiągające niewielkie rozmiary wkręty zabezpieczające pełnią bardzo ważną rolę. Zespalają ze sobą różne elementy zarówno maszyn, jak i elementów budowli. Ich nazwa zobowiązuje. Muszą być one niezwykle trwałe i wytrzymałe, aby w bezpieczny sposób łączyć ze sobą różne materiały. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zbudowane są wkręty zabezpieczające oraz jakie wyróżniamy ich rodzaje.  

Zastosowanie i budowa wkrętów zabezpieczających

Wkręty zabezpieczające powszechnie produkowane są ze stali nierdzewnej A2 i wykorzystywane są do łączenia elementów wykonanych z metalu. Korzystają z nich zarówno fachowcy, jak i domowi majsterkowicze. Wkręty zespalają elementy metalowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy SECLOCK Polska, zajmującej się dystrybucją wkrętów, śrub oraz nakrętek:

Wkręty zabezpieczające składają się z łba z nacięciem oraz trzonu o kształcie walca, który jest gwintowany. W zależności od rodzaju zastosowania, łby wkrętów różnią się od siebie kształtem oraz rodzajem nacięcia. Pośród łbów wyróżnić możemy: grzybkowy (zwany także soczewkowym), stożkowy, walcowy, stożkowo-soczewkowy oraz sześciokątny. Pośród nacięć zaś mamy: proste, sześciokątne oraz typu security takie jak: Pin Hex, Cinstar, Pin Philips, Pin Torx, Snake Eyes oraz One-Way.

Wkręty z łbem walcowym bądź soczewkowym (grzybkowym) przez wzgląd na płaską powierzchnię pod łbem bardzo dobrze dociskają łączone ze sobą elementy. Idealnie sprawdzają się więc np. w przytwierdzaniu. Wkręty z wyżłobieniem typu Pin Hex lub Pin Torx skutecznie i trwale łączą metalowe części takich przedmiotów jak m.in. ławki i popielniczki w miejscach publicznych czy elementy wyposażenia placów zabaw. Dzięki swojej budowie zabezpieczają przed kradzieżą, a wysoka odporność na czynniki atmosferyczne sprawia, że zapewniają bezpieczeństwo także podczas opadów deszczu i mrozów.

Rodzaje wkrętów zabezpieczających

Powyżej, przy okazji opisu budowy wkrętów, wymieniliśmy już dostępne ich rodzaje. Teraz opiszemy te spośród nich, które są wykorzystywane najczęściej. Zdecydowany prym pośród wkrętów zabezpieczających wiodą wkręty zabezpieczające typu Pin Philips. Stosowane są one zazwyczaj do metalu i posiadają gniazdo krzyżakowe, w którym znajduje się dodatkowo specjalny bolec. Dzięki niemu właśnie wkręty Pin Philips idealnie spełniają rolę zabezpieczającą.

Wkręty z sześciokątnym nacięciem typu Pin Hex oraz typu Pin Torx powszechnie wykorzystywane są do materiałów twardych, gdyż wyróżniają się wysokim poziomem wytrzymałości w momencie skrętu. Do materiałów zaś, w których nie ma możliwości wcześniejszego nawiercenia otworu wykorzystuje się wkręty samowiercące typu Pin Torx. Wkręt typu Pin Hexagon posiada gniazdo typu imbus, które zabezpieczone jest szpilką, przez co nie można go montować przy użyciu standardowych bitów. Dzięki temu wkręty imbus ze szpilką są nietypowe i rzadko spotykane.

Wkręty zabezpieczające typu Snake Eyes bardzo często występują z różnymi rodzajami łbów. Najczęściej zaś z łbem walcowym oraz stożkowo-płaskim. Specyficznym rodzajem wkrętów, na które zdecydowanie warto tutaj zwrócić uwagę są wkręty typu One-Way, które zostały są tak zaprojektowane, aby nie było możliwości już ich odkręcenia bez ich uszkodzenia. Stąd świetnie sprawdzają się przy montażu elementów na stałe. Ich demontaż jest możliwy wyłącznie przy użyciu specjalnego śrubokręta Un-Do-It. Śrubokręt ten wbija się w łeb wkręta typu One-Way powodując wyżłobienie dwóch otworów. Wkręty te dostępne są w różnych rozmiarach z kulistym kształtem łba bądź stożkowo-płaskim.

Na koniec wkręty z nacięciem prostym, które już właściwie wychodzą z użytku i coraz częściej zastępowane są wkrętami krzyżakowymi. Dzieje się tak z uwagi na występujące podczas wkręcania trudności takie jak przypadkowe zarysowania powierzchni materiału, w który wkręt jest wkręcany.