uszczelki-gumowe
13 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje uszczelek gumowych
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje uszczelek gumowych

Trudno wyobrazić sobie dziś życie bez… uszczelek. Tak jest! Te drobne elementy, często niewidoczne, odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu codziennym. Ich brak albo uszkodzenie może dać się poważnie we znaki. Uszczelki dostępne są w ogromnej liczbie rodzajów i są wykonane z różnych materiałów. W tym tekście przybliżymy wybrane rodzaje uszczelek gumowych.

Zastosowania uszczelek gumowych

Uszczelki gumowe zabezpieczają styczne elementy instalacji i sprzętów, chroniąc je przed wyciekiem cieczy lub gazu oraz przed ucieczką ciepła. Uszczelnienia wymagają więc wszelkie instalacje domowe i obecne w naszych pojazdach, urządzeniach chłodniczych, a także każdy sprzęt elektroniczny. Naturalnie nie wszędzie korzysta się z uszczelek gumowych. Gdzie można je spotkać? O tym opowie specjalista z firmy Agro-Hurt, która zajmuje się dystrybucją pasów klinowych i wyrobów techniczno-gumowych, w tym właśnie uszczelek:

Uszczelki gumowe są wykorzystywane jako izolacja cieplna – mówi ekspert. – W domu znajdziemy je przy oknach i drzwiach, w lodówce czy w piekarniku. Dobre zaizolowanie stolarki pozwala zaoszczędzić nawet 35% kosztów ogrzewania! Oprócz tego gumowe uszczelki nie przepuszczają wody, dlatego znajdziemy je w instalacjach hydraulicznych. Jednocześnie guma jest izolatorem, więc można jej używać w sprzętach elektrycznych bez obaw. W motoryzacji sprzyja wytłumieniu kabiny i szczelności drzwi. Mnóstwo zalet, mnóstwo zastosowań!

Mnóstwo zastosowań oznacza też mnóstwo potrzeb związanych z kształtem i wyglądem uszczelek gumowych. Nie sposób wymienić ich wszystkich, zwłaszcza że możliwe jest wykonanie uszczelek na zamówienie. Poniżej przywołujemy kilka bardzo popularnych typów uszczelnień gumowych.

Popularne rodzaje uszczelek gumowych

Za najpopularniejsze uszczelki, z którymi każdy się zetknął, należy uznać te montowane w drzwiach i oknach. Uszczelki gumowe do drzwi i okien nie tylko zabezpieczają przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, ale też wpływają pozytywnie na tłumienie dźwięków z otoczenia i podnoszą kulturę pracy skrzydła okiennego lub drzwiowego przez amortyzowanie uderzenia podczas ich zamykania. Chronią też przed przenikaniem do wnętrza wilgoci i kurzu. Uszczelki do drzwi i okien mają postać taśmy, którą umieszcza się wzdłuż elementów stycznych. Z tej taśmy odcina się odpowiednio długie paski.

Wiele uszczelek ma postać gumowego paska. Różnią się one przekrojami. Na tej postawie wyróżnia się np. uszczelki typu D, E albo T czy H – litera oznaczenia nawiązuje do kształtu przekroju uszczelki. Ma on wpływ na sposób montowania uszczelnienia. Typ należy dobierać więc do przedmiotu, który chcemy uszczelnić.

Oprócz uszczelek w postaci taśm są też takie, które mają kształt np. pierścieni i kupuje się je na sztuki, a nie na metry. Przykładem może być uszczelka do złączy GK. Ma ona wiele zastosowań, np. jako element uszczelniający złącza węży w instalacjach przemysłowych.