kominiarz
14 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje usług kominiarskich
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje usług kominiarskich

Usługi kominiarskie powszechnie kojarzą nam się z oczyszczaniem komina z sadzy. Działania kominiarzy nie ograniczają się jednak tylko do tego. Praca tych jakże ważnych rzemieślników obejmuje znacznie więcej obszarów. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie dokładnie czynności wykonują kominiarze w ramach swojego zawodu oraz jakie obecnie wyróżniamy rodzaje usług kominiarskich.

Usługi kominiarskie kiedyś

Początkowo do usług kominiarskich należało oczyszczanie kominów oraz przewodów z sadzy. Wówczas korzystano z nich kierując się jedynie dobrą wolą i chęcią. Z biegiem czasu i wydarzeń sytuacja jednak uległa zmianie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Zakładu Kominiarskiego Orell w Szczecinie:

Rozmiar strat spowodowanych przez pożary, których przyczyną było zaniedbanie kominów, doprowadził do powstania obowiązku regularnego kontrolowania ich stanu. Wówczas zakres pracy kominiarzy objął szeroką działalność profilaktyczną, która miała na celu zapobieganie szkodom, mogącym powstać na skutek nieprawidłowego funkcjonowania przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczo-kominowych. Z biegiem czasu i wraz z rozwojem technologicznym, zakładom kominiarskim zaczęło przybywać zadań. Obecnie oferujemy bardzo szeroki wachlarz usług.

Usługi kominiarskie dziś

Główny aspekt działalności zakładów kominiarskich niezmiennie obejmuje okresową kontrolę przewodów kominowych, ich czyszczenie oraz inwentaryzacje. Okresowa kontrola przewodów kominowych, dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych odbywa się zgodnie z regulacją zawartą w ustawie Prawa Budowlanego z dnia 7.07.1994 roku (art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c). Według niej właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest poddawać przeglądowi kominiarskiemu wszystkie wyżej wymienione przewody przynajmniej raz w roku. Kontrola ta ma na celu dokładne sprawdzenie ich stanu technicznego. Czyszczenie przewodów kominowych zaś jest przeprowadzane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych w sprawie ochrony przeciwpożarowej. Usuwanie zanieczyszczeń powstałych na skutek procesu spalania odbywa się zazwyczaj do kilku razy w roku, w zależności od rodzaju używana paliwa. Inwentaryzacje przewodów kominowych, dymowych, wentylacyjnych oraz spalinowych polegają na sprawdzeniu ich drożności, ilości i rodzaju podłączonych do nich urządzeń oraz wykazaniu wszystkich nieprawidłowości związanych z podłączonymi urządzeniami kominowymi oraz ich ewentualnych usterek i uszkodzeń.

Ponadto kominiarze dokonują odbiorów przewodów kominowych w budynkach będących zarówno w stanie użytkowym, jak i surowym oraz wydają opinie i ekspertyzy dotyczące podłączeń kominowych.

Pozostałe usługi kominiarskie

Poza usługami kominiarskimi, należącymi do zakresu działań zobligowanych przez prawo, możemy wyróżnić jeszcze inne takie jak np. szlamowanie oraz frezowanie kominów. Szlamowanie kominów za pomocą masy żaroodpornej to proces umożliwiający skuteczne doszczelnienie przewodu kominowego, którego temperatura spalin przekracza 160°C. Szlamowanie stanowi świetną alternatywę dla wkładów ze stali żaroodpornej, gdyż w przeciwieństwie do nich nie sprawia problemów z dokładnym umieszczaniem wkładu oraz generuje niższe koszty.

Frezowanie kominów zaś to bezinwazyjna technika, która pozwala na poszerzenie szybu kominowego bez konieczności rozkuwania całej jego konstrukcji w celu instalacji wkładu. W ten sposób możemy znacznie obniżyć koszty remontu czy naprawy komina. Frezowanie stosuje się głównie w kominach wykonanych z cegły.

Aby mieć pewność, że wdychane przez nas powietrze jest zdrowe i bezpieczne dla organizmu, można skorzystać z dodatkowych usług kominiarskich takich jak badanie sprawności wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej oraz krotności wymian powietrza czy pomiary stężenia tlenku węgla we wdychanym powietrzu. Doświadczone zakłady kominiarskie służą również radą i wsparciem technicznym w zakresie projektowania, sprzedaży i montażu urządzeń grzewczych. Pomogą także w pracach nad dostosowaniem kominów do nowoczesnych urządzeń grzewczych.