taśmociąg
6 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje taśmociągów
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje taśmociągów

Taśmociągi można spotkać w wielu branżach, w tym przede wszystkim w sklepach. Służą tam do transportowania towarów do kasy. Jednak taśmociągi występują w różnych rodzajach i to od nich zależy sposób ich wykorzystania. Przedstawiamy rodzaje taśmociągów.

Jak zbudowany jest taśmociąg?

Taśmociągi powszechnie stosowane są w przemyśle, gdzie spotkać można je m.in. na liniach produkcyjnych. Ponadto, wykorzystuje się je w kopalniach, magazynach oraz na placach budowy.

Najważniejszym elementem taśmociągu jest taśma. Służy ona jako element nośny i pociągowy dla przenoszonych towarów. Taśma może być wykonana z gumy, silikonu oraz tworzyw, zarówno sztucznych, jak i naturalnych, w tym bawełny. Zwykle połączona jest w pętlę, której dolna i górna powierzchnia opiera się na krążnikach.

Inną ważną częścią taśmociągu są bębny odpowiedzialne za wprawianie taśmy w ruch oraz za napinanie jej w celu podtrzymania ruchu (jeśli taśma nie zostanie napięta prawidłowo, to opada i przestaje się przesuwać).

Poza wyżej wymienionymi, taśmociągi składają się z takich elementów, jak bębny odchylające i odginające taśmę, silnik elektryczny napędzający urządzenie, a także urządzenia czyszczące bębny i taśmę. Ponadto, w zależności od zastosowania, taśmociągi mogą być wyposażone w dodatkowe urządzenia, takie jak wykrywacz metali lub waga.

Rodzaje taśmociągów

Przenośniki taśmowe można stosować w różnych celach, dlatego występują one w kilku wariantach.

Taśmociągi mogą różnić się między sobą np. kątem nachylenia i nawierzchnią taśmy, a cechy te uzależnione są od miejsca stosowania przenośników i rodzaju towarów transportowanych z ich pomocą. W zakładach produkcyjnych zwykle stosuje się przenośniki o gładkich taśmach, których zadaniem jest transport surowców i produktów pod kątem 0-20 stopni. Jeśli transport ma się odbywać przy większym nachyleniu, konieczne jest zastosowanie taśm wyposażonych w takie elementy, jak kubełki i korytka uniemożliwiające przenoszenie produktów ku górze, na koniec przenośnika – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę DID.

Taśmociągi dzieli się względem wymaganej wydajności oraz rodzaju transportowanego materiału. Zgodnie z tym kryterium można wyróżnić przenośniki taśmowe w układzie płaskim, dwukrążnikowym, trójkrążnikowym lub wielokrążnikowym. Inny podział wyróżnia taśmociągi taśmowe, rolkowe i magnetyczne.

Linie produkcyjne napełniania napojów i puszek oraz mycia butelek, warzyw  i owoców konstruuje się przeważnie z taśm modułowych i płytkowych, których zaletami są łatwy odciek wody, możliwość pracy po łukach i brak ryzyka przewracania się butelek. Jeśli chodzi o taśmociągi biegnące pod kątem, to można zastosować w nich taśmy wyposażone w zbieraki o różnych kształtach i układach.