stal-hutnicza
18 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje stali hutniczej
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje stali hutniczej

Stal jest materiałem bardzo plastycznym, dlatego w wyniku obróbki umożliwia tworzenie wyrobów stalowych takich jak: rury, tuleje, profile, armatura, pręty, blachy i taśmy. Jednak aby stworzyć w pełni dopasowany do potrzeb klienta produkt, należy wybrać najbardziej nadający się do danego wyrobu hutniczego rodzaj stali. Dowiedz się, jakie rodzaje stali dostępne są na naszym rynku.

Główne rodzaje stali hutniczej

Stal hutnicza może mieć wiele rodzajów. Różnorodność wynika z odmiennych właściwości fizycznych i mechanicznych, składu chemicznego oraz zastosowań. Dlatego też wyroby hutnicze mogą być w pełni dopasowane do potrzeb klienta. Rodzaje stali określane są według Polskiej Normy PN-EN 10020:1996. Dlatego też ze względu na skład chemiczny stal hutniczą dzielimy na stal węglową i stal stopową. Do stali węglowych zalicza się: stal wysokowęglową (zawarto węgla powyżej 0,65%), średniowęglową (powyżej 0,25 do 0,60% węgla) oraz niskowęglową (do 0,25% węgla). W tym rodzaju stali nie dodaje się specjalnych składników stopowych.

Z kolei w stali stopowej celowo dodawany jest składnik, który ma jej nadać odpowiednie właściwości, np. Mn, Mo, V, Ni, Si itp. W tym rodzaju stali wyróżnia się stal: wysokostopową (składniki stopowe powyżej 5%), średniostopową (wyżej niż 2,5%, ale nie przekraczają 5%) oraz niskostopową (nie przekraczają 2,5%). Ponadto rodzaj stali zależy również od zawartości procentowej węgla. W stali nadeutektoidalnej jest go powyżej 0,77%, w stali eutektoidalnej – 0,77%, a w stali podeutekoidalnej – poniżej 0,77%. Istnieje również podział określający czystość zawartej w wyrobach hutniczej stali: najwyższa, wyższa oraz zwykła jakość.

Podział stali ze względu na zastosowanie

Zdecydowanie najwięcej rodzajów stali można wyróżnić ze względu na jej zastosowanie. Do najczęściej stosowanej zalicza się stal specjalną, która jak nazwa wskazuje, przeznaczona jest do zastosowań specjalnych. Stal specjalna jest również stalą stopową, gdyż w swoim składzie zawiera dużą ilość dodatków stopowych. Należy do nich np. popularna ze względu na swoje właściwości stal nierdzewna. Wyroby hutnicze wykonane z tego rodzaju stali są odporne na korozję i wysokie temperatury oraz mogą być stosowane w agresywnym środowisku. Ponadto, często stosowanym rodzajem stali jest stal kwasoodporna.

Dzięki zawartości pierwiastków takich jak: chrom, nikiel, miedź, mangan bądź tytan, ten rodzaj stali odporny jest na działanie kwasów o mocy mniejszej niż kwas siarkowy. Podobne właściwości wykazuje stal żaroodporna, która z kolei dzięki pierwiastkom takim jak: chrom, aluminium i krzem jest odporna na wysokie temperatury. Bogatą ofertę powyżej wymienionych rodzajów stali, a także stali kotłowej, niklowanej i tytanowej posiada polski dystrybutor wyrobów hutniczych STRONG STEEL POLAND z Bytomia.