20 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje silników do modeli RC
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje silników do modeli RC

Sterowane radiowo modele pojazdów to wbrew powszechniej opinii nie tylko dziecięce zabawki – również dla wielu dorosłych ten rodzaj modelarstwa to pasjonujące hobby. Wielu z nich buduje swoje własne modele z osobnych części – sercem każdego takiego modelu jest oczywiście silnik, który napędza całe urządzenie i umożliwia rywalizację z innymi zapaleńcami. Jakiego rodzaju silniki znajdziemy na rynku?

Silniki elektryczne

Silniki elektryczne są stosowane w większość modeli – szczególnie chętnie wybierają je osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z modelarstwem i chcące dopiero sprawdzić, czy jest to hobby dla nich. Powód? Przede wszystkim stosunkowo niska cena. Silnik elektryczny kupimy już za kilkadziesiąt złotych, najdroższe modele wyceniane są na kilkaset złotych – jest to sprzęt dla bardziej doświadczonych zawodników. To bardzo mało w porównaniu do silników spalinowych, których najtańsze modele kosztują około tysiąca złotych. Druga kwestia to fakt, że silniki elektryczne są mniej skomplikowane w obsłudze, nie wymagają zbyt dużego zaangażowania użytkownika w ich konserwację. Ponadto są ciche i ekologiczne – nie wydzielają spalin. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ w niektórych miejscach, takich jak wyznaczone akweny wodne obowiązują przepisy dotyczące emisji hałasu i zanieczyszczeń.

Podział silników elektrycznych

Silniki elektryczne możemy podzielić na dwie główne grupy: szczotkowe oraz bezszczotkowe, nazywane również trójfazowymi. Różnią się one między sobą konstrukcją oraz osiągami. Generalnie silniki bezszczotkowe są mocniejsze, bardziej wydajne (pracują średnio 20-30% dłużej, niż silniki szczotkowe), mniej awaryjne. Ponadto są dużo lżejsze, co sprzyja rozwijaniu dużych prędkości.

Silniki spalinowe

Dedykowane są profesjonalistom. Silniki spalinowe są nie tylko trudniejsze w obsłudze, ale również wymagają stosownej konserwacji – krótko mówiąc czeka nas przy nich sporo pracy, jeśli chcemy, żeby nasz model zachował sprawność. Te niedogodności w całości rekompensują znakomite osiągi. Pojazdy napędzane silnikami spalinowymi są nie tylko dużo mocniejsze i szybsze, od tych zasilanych energią elektroniczną – dodatkowo silniki spalinowe są nawet kilka razy bardziej wydajne od silników trójfazowych. Wystarczy kilka chwil, by uzupełnić brak paliwa w baku i wrócić do zabawy, nie trzeba czekać kilku godzin na naładowanie akumulatora. Silniki spalinowe są drogie, ale zdecydowanie warte swej ceny. Szeroki wybór silników spalinowych oraz elektrycznych znajdziemy w ofercie firmy Scorpio-Polska.

Podział silników spalinowych

Również silniki spalinowe dzielimy według podkategorii na silniki benzynowe oraz żarowe, zwane również silnikami nitro. Silniki benzynowe są słabsze od żarowych, a jednocześnie nieco od nich droższe. Z drugiej strony odznaczają się dłuższą żywotnością, nie wymagają tak częstej regulacji, ponadto zasilane są powszechnie dostępną benzyną bezołowiową, podczas gdy silniki żarowe potrzebują specjalnej mieszanki paliwowej, której cena może być nawet kilka razy wyższa od benzyny.