rodzaje-podnosnikow
19 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje podnośników stosowanych w robotach montażowych
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje podnośników stosowanych w robotach montażowych

Roboty montażowe to coś, co trzeba wykonać niemal przy każdej inwestycji budowlanej. Co zrobić, gdy prace montażowe muszą być wykonane na znacznej wysokości, a postawienie rusztowania nie wchodzi w grę? Tu do akcji wkraczają różnego rodzaju podnośniki. Jakie ich typy wyróżniamy i czym charakteryzuje się każdy z nich? Poznaj podnośniki do robót montażowych i nie tylko.

Czym różnią się od siebie podnośniki do robót montażowych?

Montaż nie może być wykonany gdziekolwiek – jego istotą jest to, aby montowany element był precyzyjnie umiejscowiony. Od tego zależeć będzie m.in. solidność budowanego obiektu. Trzeba więc przeprowadzać prace w miejscu docelowym. Aby było to możliwe, wykorzystuje się podnośniki. Czym się one różnią? O tym więcej powie specjalista z  przedsiębiorstwa wielobranżowego Anitex:

W zależności od konstrukcji, etapu prac i wykonywanych robót montażowych potrzeby pracowników budowlanych będą różne. Dlatego powstało kilka rodzajów podnośników, aby można było dostosowywać je do bieżącej sytuacji. Podnośniki różnią się przede wszystkim: wysokością roboczą, maksymalnym udźwigiem, kątem nachylenia, długością, szerokością i wysokością transportową, wymiarami platformy, mocą i rodzajem zasilania, a także konstrukcją.

Tak liczne parametry sprawiają, że na rynku sprzętów budowlanych znaleźć można wiele wariantów podnośników do robót montażowych. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze i najbardziej funkcjonalne.

Wybrane typy podnośników do robót montażowych

Rozstrzał potrzeb jest ogromny, co przekłada się na bardzo szeroki wybór modeli podnośników. Oto często wykorzystywane rodzaje tych maszyn:

  • samojezdne podesty robocze:
    • nożycowe (z napędem elektrycznym albo spalinowym),
    • teleskopowo-przegubowe (z napędem elektrycznym albo spalinowym),
  • podnośniki na podwoziu samochodowym, tzw. zwyżki.

Pierwszym typem podnośników, jaki tu omówimy, będą podnośniki nożycowe. Przykładem może być podnośnik Compact 12.

Compact 12 zalicza się do podnośników nożycowych elektrycznych. To niewielkie mobilne urządzenie. Platforma podnosi się dzięki krzyżakowo składanym wysięgnikom. Jego wysokość robocza to 12 metrów. Platforma jest wysoka na 10 metrów. Największy możliwy kąt nachylenia to 23%. Maksymalny udźwig to 300 kg.

Innym typem sprzętu do robót montażowych jest podnośnik teleskopowo-przegubowy. Do tej grupy zalicza się model HA 16 RTJ. Teleskopowa konstrukcja wysięgnika daje duże możliwości. Wysokość robocza to 16 metrów, wysokość platformy 14 metrów, a maksymalny zasięg – 8,3 metra. Kąt wychylenia to aż 40%, a prędkość jazdy sięga 5,6 km/h. Umożliwia to dynamiczną pracę, szczególnie tam, gdzie często trzeba zmieniać miejsce montażu.

Jeszcze większą wysokość roboczą zapewniają zwyżki (podnośniki na podwoziu samochodowym). Przykładem może być MAN MP-22. Jako podnośnik samochodowy zapewnia doskonałą mobilność. Sięga on na wysokość 22 metrów. Za wznoszenie odpowiada teleskopowy wysięgnik.