6 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje płyt warstwowych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje płyt warstwowych

Płyty warstwowe to modularne elementy budowy, które składają się z okładzin i rdzenia, który jest elementem konstrukcyjno-izolacyjnym. Okładziny płyt najczęściej wykonywane są z profilowanych blach stalowych, natomiast rdzeń płyty to przede wszystkim pianka poliuretanowa, bardzo rzadko wełna mineralna. Nowoczesne płyty warstwowe są ze sobą łączone tzw. zamkiem, który zapewnia szczelność połączeń. Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Płyty warstwowe do budowy ścian i dachów

Płyty warstwowe, często nazywane płytami obornickimi dzielimy zwykle na płyty do budowy ścian i dachów. Jak wspomnieliśmy we wstępie, rdzeń płyt warstwowych to zazwyczaj pianka poliuretanowa (PUR) lub pianek poliizocyjanuratowe (PIR). Pianki te produkowane są z izocyjanianu i poliolu oraz dodatkowych stabilizatorów i aktywatorów. Pianki PIR zawierają więcej izocyjanianu, stąd ich oznaczenie. Współczynnik przewodzenia ciepła pianek jest znacznie niższy niż dla styropianu, czy wełny mineralnej, co jest oczywiście korzystne. Porównując dalej te materiały, pianki PUR i PIR mają najlepszą wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Lekka Obudowa w Obornikach, poszczególne modele płyt warstwowych różnią się konkretną specyfikacją techniczną i wyglądem. Mamy do wyboru różne grubości rdzeni i okładzin, a także różne profilowania okładzin, np. liniowe, mikroprofilowane, czy gładkie. Ze względu na grubość rdzenia płyty mają różne współczynniki przenikania ciepła. Powłoki ochronne okładzin wykonywane są zwykle z następujących materiałów:

  • polietylenu o symbolu przemysłowym PE,
  • polifluorku winylidenu o symbolu przemysłowym PVDF,
  • polichlorku winylu o symbolu przemysłowym PVC.

Powłoki ochronne dostępne są w różnych kolorach z palety RAL – najczęściej wybierane są odcienie szarości. Płyty warstwowe mogą mieć ukryte lub widoczne łączniki.

Płyty warstwowe do specjalnych zastosowań

Nowocześni producenci płyt warstwowych mają w swoich ofertach także płyty do specjalnych zastosowań. To na przykład płyty przeznaczone do zastosowania w budownictwie rolniczym, czy płyty do chłodni. Te pierwsze wyróżnia okładzina wewnętrzna z fibreglassu, czyli rodzaju włókna szklanego, które otrzymywane jest ze szkła wodnego. Materiał ten ma szerokie zastosowanie m.in. w produkcji łodzi, samochodów, czy zbiorników wodnych. Fibreglass jest tu bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ materiał ten nie jest narażony na korozję. Płyty warstwowe do chłodni są na placu budowy uszczelniane specjalną masą, co zapewnia lepszą izolacyjność cieplną, podobnie jak wyprofilowane krawędzie, które umożliwiają precyzyjny montaż. Wysokie właściwości szczelności ogniowej zapewniają podwójne zamki, które łączą płyty warstwowe chłodnicze. Labiryntowy styk rdzenia likwiduje tzw. mostek cieplny.