materialy-spawalnicze
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje materiałów spawalniczych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje materiałów spawalniczych

Spawacze w swojej codziennej pracy korzystają z wielu grup materiałów. Ich znajomość jest niezwykle ważna w tej pracy oraz pomocna w osiąganiu pożądanych efektów. Profesjonalny spawacz powinien posiadać bowiem nie tylko praktyczną wiedzę odnośnie do swojej pracy, ale także wiedzieć, z jakimi materiałami pracuje oraz znać ich specyfikę. Oto najważniejsze grupy materiałów spawalniczych.

Materiały spawalnicze – elektrody

Elektrody spawalnicze to materiały o otulinie kwaśniej, które zwierają w swoim składzie duże ilości tlenków żelaza i odtleniaczy. Nadają się do spawania w pozycji podolnej, nabocznej oraz w niektórych wypadkach także w pozycji przymusowej. Inny rodzaj elektrod, elektrody o otulinie zasadowej, w swoim składzie zawierają głównie węglany wapnia oraz magnezu. Są to materiały o wysokiej plastyczności, które to właściwości zachowują także po spawaniu. Elektrody o otulinie rutylowej to z kolei materiały spawalnicze, które zawierają głównie rutyl i odtleniacze (m.in. żelazomangan i żelazokrzem). Wykorzystywane są najczęściej do spawania cienkich elementów i raczej nie nadają się do spawania w pozycji pionowej.

Materiały spawalnicze – druty

Druty mogą być spawane za pomocą dwóch metod spawalniczych – MIG oraz MAG. W przypadku metody MIG do spawania wykorzystywane są gazy chemicznie obojętne, do których należą m.in. argon oraz hel. Metoda MIG nadaje się do spawania metali niezawierających w swoim składzie żelaza. Metoda MAG z kolei w procesie spawania wykorzystuje tlen i dwutlenek węgla oraz doskonale sprawdza się do spawania drutów wykonanych ze stali. Wybierając drut jako materiał spawalniczy, duże znaczenie ma pozycja spawania oraz grubość samego materiału. Im jest on bowiem grubszy, tym większą średnicę powinien bowiem posiadać drut.

Materiały spawalnicze – pręty

Pręty to ten rodzaj materiałów spawalniczych, który możemy spawać za pomocą metody spawania TIG. W jej przypadku w procesie spawania wykorzystywana jest elektroda wolframowa, a proces przeprowadzany jest w otoczeniu gazów obojętnych, np. argonu oraz helu. Metoda TIG jest uniwersalną metodą spawalniczą, która sprawdza się do spawania praktycznie dowolnego rodzaju metali oraz stopów metali i doskonale nadaje się także do spawania prętów. Jej zaletą jest brak ograniczenia pozycji. Warto jednak wiedzieć, że spawanie prętów metodą TIG jest dość wolne i metoda ta najlepiej nadaje się do spawania materiałów o niewielkiej grubości. Takie pręty znajdziemy w ofercie uznanych dystrybutorów materiałów spawalniczych, takich jak Welding Alloys. Oczywiście znajdziemy tam także inne materiały, również te wspomniane wyżej.