17 października 2017

Kategoria:
Inne

Rodzaje maszyn leśnych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje maszyn leśnych

Maszyny leśne to bardzo bogata i zróżnicowana grupa urządzeń, wykorzystywanych w procesach związanych z pozyskiwaniem drewna. Ogólny podział maszyn leśnych rozróżnia te przeznaczone do operacji technologicznych oraz urządzenia do operacji transportowych, czyli zrywki i wywozu drewna, w praktyce jednak wiele urządzeń łączy obie te funkcje. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym maszynom do prac leśnych.

Jednooperacyjne maszyny leśne

Maszyny jednooperacyjne, jak wskazuje sama ich nazwa, wykorzystywane są do wykonywania tylko jednej czynności – wyjaśnia nasz rozmówca z Kompanii Leśnej. Najpopularniejszą w Polsce maszyną leśną z tej grupy jest pilarka spalinowa. Wg statystyk, z wykorzystaniem pilarki rocznie w kraju pozyskuje się aż 30  mln m3 drewna.

Do jednooperacyjnych maszyn obróbczych, obok tak powszechnej pilarki, zaliczamy także rębaki, korowarki i łuparki. W leśnictwie zagranicznym wykorzystuje się również okrzesywarki i ścinarki, jednak ze względu na ograniczenia technologiczne, z takiego sprzętu nie korzystamy jeszcze w kraju.

Kolejną podgrupę maszyn jednofunkcyjnych tworzą urządzenia transportowe. Najczęściej spotykanym urządzeniem transportowym w leśnictwie jest ciągnik zrywkowy (lub odpowiednio doposażony ciągnik rolniczy). Wśród ciągników zrywkowych wyróżniamy skidery (linowe, chwytakowe) i klembanki, które służą do zrywki całych drzew i długich sortymentów oraz forwardery, używane do zrywki kłód, wałków i wyrzynków.

Wielooperacyjne maszyny leśne

Wielooperacyjne maszyny leśne pozwalają na wykonywanie więcej niż jednej czynności. Do takich urządzeń zaliczamy m.in. maszyny ścinakowo-zrywkowe, za pomocą których możliwa jest zarówno ścinka, jak i zrywka drzew wraz z koronami do dalszej obróbki.

Oddzielną grupę maszyn wielofunkcyjnych stanowią procesory, czyli urządzenia do okrzesywania i przerzynania ściętego uprzednio drzewa. Niestety, ani maszyny ścinakowo-zrywkowe, ani procesory, nie znajdują zbyt szerokiego zastosowania w krajowym leśnictwie.

Dużo większą popularnością w Polsce cieszą się natomiast harwestery, czyli wielofunkcyjne maszyny ścinkowo-przerzynająco-okrzesujące. Za pomocą harwestera można także układać sortymenty wzdłuż szlaku zrywkowego.

Coraz częściej w polskich lasach spotkać możemy harwardery. Maszyny te nazywane są także kombajnami leśnymi i stanowią ciekawe połączenie funkcji forwardera i harwestera, a zatem umożliwiają one zarówno ścinkę, okrzesanie drzewa, przerzynkę i zrywkę.

Jeżeli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat maszyn leśnych lub przygotowujesz się do zakupu takich urządzeń, zapoznaj się ze  stroną internetową Kampanii Leśnej, gdzie znajdziesz wszystkie najnowsze rozwiązania dla leśnictwa.