ksztaltowniki-stalowe
16 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje kształtowników
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje kształtowników

Kształtowniki są elementami konstrukcyjnymi, cechującymi się stałym przekrojem poprzecznym. Są długie i wykonane najczęściej ze stali walcowanej bądź giętej na zimno, ale mogą być także wytłoczone z tworzywa sztucznego lub aluminium. Wyróżnia się kilka podstawowych typów kształtowników, a każdy nich w przekroju poprzecznym przypomina odpowiednią literę alfabetu. Przedstawiamy krótką ich charakterystykę.

Podział kształtowników

Wyroby hutnicze, jakimi są kształtowniki, można podzielić na kilka rodzajów:

  • Ceowniki – nazwę zawdzięczają kształtowi w formie litery C, który jest wynikiem procesu walcowania lub gięcia.
  • Teowniki – ich przekrój jest zbliżony kształtem do litery T. Wykonywane są z nich elementy budowy obiektów i maszyn.
  • Dwuteowniki – kształtem przypominają dwie zbliżone do siebie litery T (składają się na to dwie półki oraz środnik). Ich cechy pozwalają na dalsze przekształcenia po zakończeniu etapu produkcji – dwuteowniki można spawać, łączyć, dzielić na części, przecinać czy giąć.
  • Zetowniki – wytwarzane w postaci prostych odcinków, dzięki czemu ich profil poprzeczny przypomina literę Z. Tego rodzaju kształtowniki mają stopki prostopadłe do środnika, ostre krawędzie zewnętrzne oraz zaokrąglone krawędzie wewnętrzne.
  • Kątowniki – elementy niezbędne podczas wznoszenia konstrukcji stalowych. Pozwalają na stworzenie stelaża, na który można zamontować profile i blachy stalowe. Kątowniki są wytwarzane w postaci prostych odcinków, a ich przekrój tworzy kąt prosty.

Rodzaje kształtowników zależą od ich zastosowania, które jest niezwykle szerokie, głównie w budownictwie, np. do produkcji okien, drzwi, balkonów, ogrodzeń czy balustrad, ale również w inżynierii i niektórych pracach ślusarskich. Tworzą one szkielet podwieszanych sufitów, ścian działowych lub stropów lekkich oraz nieco cięższych konstrukcji. Elementy te są stosowane ponadto w ciężarówkach i naczepach, a także w elektronice i przemyśle wojskowym.

Kształtowniki stalowe cechują się trwałością, sztywnością i lekkością, a przy tym są bardzo estetyczne. Posiadają wysoką odporność uderzeniową, izolację termiczną oraz znakomite parametry akustyczne, które pozwalają izolować nieprzyjemne hałasy.

Szeroki wybór kształtowników oferuje Hurtostal 2 – istniejąca od 1993 roku firma związana z branżą hutniczą, specjalizująca się w dystrybucji wysokiej jakości wyrobów stalowych.