kosiarka-do-trawy
21 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje kosiarek do trawy
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje kosiarek do trawy

Bujny trawnik to cenna ozdoba każdego ogródka – tym bardziej, że uzyskanie zadowalających rezultatów jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Każdy doświadczonych ogrodnik wie, że wyhodowanie pięknego, zielonego dywanu wymaga bardzo starannej pielęgnacji, w tym regularnego strzyżenia. Do tego niezbędna będzie odpowiednia kosiarka. Jakiego rodzaju rozwiązania znajdziemy na rynku?

Kosiarki ręczne

Nazywane również kosiarkami bębnowymi lub wrzecionowymi ze względu na kształt noża tnącego, nie cieszą się zbytnią popularnością w Polsce, jednak cenione są przed wytrawnych ogrodników. Dlaczego? Ponieważ trawa z ich pomocą ściana jest równo i delikatnie, jak przy użyciu nożyczek. Jest to niezwykle istotne, bowiem źdźbła pozbawione poszarpanych końcówek nie żółkną i są bardziej odporne na infekcje. Zgodnie z nazwą kosiarki ręczne zasilane są siłą naszych rąk, dlatego ich eksploatacja jest tania i nie wpływa na zanieczyszczanie środowiska. Z drugiej strony koszenie przy ich pomocy większych trawników może być zadaniem bardzo męczącym.

Kosiarki elektryczne

Urządzenia z tej kategorii zasilane są energią elektryczną pochodzącą z sieci (wymagane podłączenia kosiarki za pomocą kabla do gniazdka) bądź z ładowanego akumulatora. Dostępne są również modele hybrydowe, posiadające oba te rozwiązania. Kosiarki akumulatorowe są wygodniejsze i łatwiejsze w manewrowaniu, niż kosiarki kablowe (kabel może ograniczać swobodę poruszania się z kosiarką po podwórku, szczególnie dużym, ponadto należy uważać, by nie dostał się pod ostrza), jednak znacznie od nich droższe. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, jaką powierzchnię trawnika da się przyciąć na jednym akumulatorze, pamiętając jednocześnie, że przy trawie o wyższej wysokości akumulator zużywa się nieco szybciej. Zaletą wszystkich kosiarek elektrycznych jest ich cicha praca.

Roboty koszące

To odmiana kosiarek elektrycznych, która zdobywa coraz większą popularność. Roboty koszące to automatyczne urządzenia, które praktycznie nie wymagają obsługi – wystarczy, że wyznaczymy im obszar pracy, a same przystąpią do koszenia. Co prawda roboty są bardzo drogie (ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych, czyli tyle, co solidna kosiarka elektryczna lub spalinowa) niemniej jednak wygoda oraz czas, który dzięki nim zaoszczędzimy w całości rekompensują wydatek. Szeroki wybór robotów znajdziemy w ofercie firmy Kerpol.

Kosiarki spalinowe

Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można ich używać niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej, co zapewnia w praktyce nieograniczoną swobodę pracy, ponadto odznaczają się stosunkowo dużą mocą oraz szerokością roboczą. Z drugiej strony sprawiają pewne problemy podczas eksploatacji, m.in. są bardzo głośne, a podczas pracy wytwarzają spaliny. Nie wymagają ładowania, jak kosiarki akumulatorowe – uzupełnienie poziomu paliwa trwa zaledwie chwilę, po której można wracać do pracy.

Kosiarki traktorowe

Przeznaczone są do pracy na dużych areałach, np. w parkach i na łąkach – ze względu na ograniczone możliwości manewrowania oraz wysoką cenę nie sprawdzą się do koszenia trawników mniejszych niż kilkaset metrów kwadratowych. Ich ogromną zaletą jest wygoda użytkowania (operator siedzi na urządzeniu i prowadzi je przy pomocy kierownicy, jak traktor) oraz wydajność – traktorki wyposażane są w dwie kosiarki o szerokości oko 1 m.