rodzaje-koparek
26 października 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje koparek i ich zastosowanie
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje koparek i ich zastosowanie

Koparki to jeden z najpopularniejszych i najpowszechniej wykorzystywanych sprzętów do szeroko pojętych robót ziemnych i nie tylko. Maszyny tego rodzaju znajdują zastosowanie w budownictwie, drogownictwie i różnych gałęziach przemysłu. Tak szeroki wachlarz zastosowań tego sprzętu wynika z faktu, iż obecnie koparki dostępne są w różnych wersjach. Jaki wyróżniamy rodzaje koparek i czym się one charakteryzują?

Podział koparek ze względu na wielkość

Podstawowy podział koparek obowiązuje ze względu na ich rozmiar. Wbrew pozorom to niezwykle istotne kryterium. Modele koparek o konkretnych wielkościach nadają się do różnych zastosowań i mają różne zalety. W tym zakresie wyróżniamy:

  • Minikoparki – najmniejsze modele koparek ważące maksymalnie 6 ton są niezwykle zwrotne, sprawne i niezawodne. Znakomicie nadają się do pracy na ograniczonej przestrzeni i do wykonywania bardziej precyzyjnych zadań.
  • Midikoparki – to kompromis pomiędzy minikoparkami a tradycyjnymi koparkami. Łączą w sobie dużą zwrotność i kompaktowy rozmiar z wysoką mocą i dużą wydajnością. Dzięki temu mają szeroki zakres możliwości i wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu.
  • Koparki tradycyjne – to duże maszyny w rozmiarze umożliwiającym wykonywanie najcięższych robót, np. prac ziemnych przy budowach czy rozbiórkach. Charakteryzują się maksymalną wydajnością i największą mocą silnika, posiadają również duże i wygodne kabiny dla operatorów.

Koparki kołowe

Ze względu na rodzaj podwozia wyróżniamy koparki gąsienicowe oraz kołowe. Te ostatnie to maszyny o wyjątkowo dużej mocy, niezwykle efektywne i wszechstronne. W porównaniu do tradycyjnych modeli gąsienicowych, koparki kołowe charakteryzują się większą mobilnością i zwrotnością, mogą poruszać się szybciej i precyzyjniej. Wykorzystuje się je do prac ziemnych, np. przy budowie dróg.

Koparki pływające

Renomowani producenci sprzętu ciężkiego, jak np. firma SUNWARD, oferują również koparki do zadań specjalnych. Do tej grupy maszyn zaliczamy koparki pływające, które dzięki swojej unikatowej konstrukcji mają możliwość unoszenia się na powierzchni wody. Budowa gąsienicowo-pontonowa tych maszyn sprawia, że mają one wiele zastosowań. Nadają się do prac polegających na odmulaniu, pogłębianiu i usuwaniu roślin z jezior, rzek czy stawów, ale znakomicie sprawdzają się również przy innych pracach prowadzonych w trudnym terenie, np. na obszarach podmokłych czy w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych. To uniwersalne rozwiązanie do realizacji zadań w ciężkich warunkach.