31 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Rodzaje klejów przemysłowych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje klejów przemysłowych

Kleje przemysłowe to przede wszystkim kleje termotopliwe, poliuretanowe, wodne dyspersyjne, strukturalne akrylowe, epoksydowe, rozpuszczalnikowe czy cyjanoakrylowe. Mają wiele zastosowań w różnych branżach przemysłu, a każdy z wymienionych rodzajów klejów posiada odmienne właściwości. Sprawdź zastosowanie oraz charakterystykę poszczególnych rodzajów klejów przemysłowych.

Kleje przemysłowe to kleje, które przydadzą nam się zarówno podczas przeprowadzania dużych remontów, jak i do drobnych, domowych napraw. Ze względu na swoje właściwości są szeroko stosowane także w przemyśle. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kleje poliuretanowe

Kleje poliuretanowe to zdecydowanie najbardziej popularne i najchętniej wykorzystywane kleje przemysłowe. Charakteryzują się doskonałą przyczepnością do większości typów podłoży oraz bardzo dużą siłą klejenia. Są niezwykle odporne mechanicznie oraz posiadają bardzo dobre właściwości wypełniające. Spoina, którą tworzą po wyschnięciu, jest odporna na wodę, chemikalia oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Zastosowanie klejów poliuretanowych jest bardzo szerokie. Doskonale nadają się do klejenia drewna i materiałów drewnopochodnych, elementów metalowych, aluminiowych, miedzianych, ze stali nierdzewnej, ze stali ocynkowanej oraz kamienia sztucznego i naturalnego. Trwale zespolą szkło, PVC, tworzywa sztuczne oraz materiały izolacyjne.

Kleje akrylowe

Kolejnym, szeroko stosowanym rodzajem klejów przemysłowych, będą kleje akrylowe, dostępne w renomowanej firmie Worońko, będącej Autoryzowanym Dystrybutorem produktów Loctite, głównie klejów specjalnych.

Ten rodzaj klejów charakteryzuje się wysoką odpornością na uderzenia oraz wysoką adhezją. Najlepiej sprawdzą się do klejenia tworzyw sztucznych, o słabym napięciu powierzchniowym, takich jak PP i PE, a także innych, nietypowych powierzchni. Sprawdzą się nawet w bardzo cienkich spoinach, o grubości 1 mm.

Kleje epoksydowe

Klejami, charakteryzującymi się wyjątkową wytrzymałością, są kleje epoksydowe. Opracowywane na bazie polimerowych żywic epoksydowych, umożliwiają uzyskanie połączeń elementów konstrukcji o wytrzymałości porównywalnej do tradycyjnych łączeń mechanicznych. Warstwa utwardzonej spoiny jest wyjątkowo odporna mechanicznie. Kleje te stosuje się przede wszystkim do łączenia materiałów o bardzo gęstej strukturze, takich jak szkło czy metal. Ponadto kleje epoksydowe wykorzystuje się do klejenia:

  • stali węglowych, stopowych i nierdzewnych
  • aluminium
  • metali kolorowych
  • ceramiki
  • elementów kamiennych