gips-specjalistyczny
25 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje gipsów specjalistycznych
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje gipsów specjalistycznych

Gips to materiał o szerokim zastosowaniu. Kojarzony z sektorem budowlanym, jest tworzywem równie chętnie wykorzystywanym w innych działach gospodarki. Można go podzielić ze względu na poszczególne kryteria. Biorąc pod uwagę jego pochodzenie rozróżnia się gips naturalny oraz syntetyczny. Jeśli zastosowanym kryterium będzie temperatura wypalania, gips możemy podzielić na szybkowiążący zwykły i wolnowiążący. Jakie inne gipsy specjalistyczne wyróżniamy?

Gips to podstawowy budulec, związany z sektorem budowlanym. Jest on jednak również niezbędny w ceramice, a nawet w medycynie. Jakie zatem rodzaje gipsów specjalistycznych możemy rozróżnić?

Gipsy odlewnicze

Ze względu na swoją wytrzymałość na zgniatanie oraz ściskanie, gips odlewniczy jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji form oraz odlewania poszczególnych wyrobów  w ceramice stołowej i sanitarnej – objaśnia pracownik Biura Handlowego TESTPOL, zajmującego się sprzedażą gipsów specjalistycznych – Trwałość to jego kolejna, kluczowa cecha. Produkowany na bazie naturalnego kamienia gipsowego, występuje w kolorze białym lub seledynowym.

Formierskie i modelarskie

Kolejnym rodzajem gipsów specjalistycznych, są gipsy formierskie i modelarskie. Pierwszy stosowany jest zarówno do półautomatów, jak i automatycznych linii formierskich, a także podczas produkcji mas porcelitowych. Gips modelarski z kolei doskonale sprawdza się w przemyśle ceramicznym, jako podstawowy budulec form matek. Jest materiałem chętnie używanym również przez rzeźbiarzy, ze względu na swoją wyższą twardość oraz jakość.

Gips jako baza dla gipsów budowlanych

To najbardziej popularny i najchętniej kupowany gips, gdyż służy jako baza do produkcji pozostałych rodzajów gipsów budowlanych, czyli szpachlówek, gładzi gipsowych czy tynków gipsowych. Ma on najszersze zastosowanie. Przeznaczony jest do napraw powierzchni ścian oraz sufitów, wypełniania ubytków, różnego rodzaju prac montażowych oraz instalacyjnych, takich jak osadzenie puszek w ścianach, czy wypełnianie bruzd z przewodami elektronicznymi.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o gipsach do prasowania, używanych do produkcji wyrobów prasowanych metodą średnio i wysoko ciśnieniową oraz gipsach medycznych, a dokładniej dentystycznych, stosowanych w protetyce. W stomatologii są wykorzystywane podczas mocowania koron po przymiarce przy planowaniu mostku, a także do pobierania wycisków funkcyjnych dziąseł.