chemia-do-drukarni
11 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje chemii do druku sitowego
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje chemii do druku sitowego

Do druku sitowego konieczne jest używanie nie tylko farb, lakierów, siatek sitodrukowych. Potrzebujemy także specjalnej chemii, czyli na przykład klejów do mocowania siatek do ram w trakcie napinania czy środków do odtłuszczania siatek. Jakie produkty dostępne są w ofercie najbardziej znanych producentów? W naszym artykule przyjrzymy się takim produktom i postaramy się omówić ich zastosowanie i właściwości.

Kleje i preparaty do przygotowywania oraz odtłuszczania sita

Kleje, które znajdziemy wśród produktów z serii chemii do druku, służą do trwałego i mocnego mocowania siatek z włókien syntetycznych lub stali nierdzewnej. Za pomocą klejów dobrej jakości siatki możemy mocować do ram z drewna, ze stali, aluminium, a także do metalowych malowanych ram. Dobry klej charakteryzuje krótki czas schnięcia oraz bardzo długa przydatność do użycia po zmieszaniu. Klej powinien być łatwy w użyciu. Klej do przygotowywania siatek po utwardzeniu musi być odporny na działanie rozpuszczalników, które są wykorzystywane w druku sitowym. Sitodruk jest wykonywany przez tzw. przetłaczanie farby na podłoże przez całą powierzchnię siatki sitodrukowej. Do zoptymalizowania przylegania, a także wydłużenia czasu użytkowania szablonu, stosujemy środki chemiczne, które odtłuszczają sito i przygotowują je przed wykonaniem samego szablonu. Do stosowania na nowych siatkach możemy wykorzystywać specjalne pasty do przygotowania sit. Nie powinny one zawierać żadnych szkodliwych, czy żrących składników chemicznych. Na rynku dostępne są także koncentraty odtłuszczające i emulgujące. Używa się ich przed każdym nałożeniem filmu kapilarnego (bezpośredniego lub pośredniego) albo emulsji światłoczułej.

Dzięki zastosowaniu tego typu koncentratu znacznie poprawiamy charakterystykę rozpływania się emulsji – mówi nam przedstawiciel firmy FUJIFILM Sericol Polska z siedzibą główną w Warszawie.

Inne ciekawe preparaty to koncentraty odtłuszczające w aerozolu czy koncentraty odtłuszczające, dzięki którym na sicie utrzymuje się stała warstwa wody.

Chemia do odwarstwiania i oczyszczania szablonów

Produkty do odwarstwiania szablonów usuwają bezpośrednie i pośrednie filmy kapilarne oraz emulsje, które nie bazują na żelatynie. Dostępne są produkty, które można stosować na wszystkich typach siatek, w postaci proszku lub płynnego koncentratu. Te drugie są doskonałe do wykorzystywania w automatycznych urządzeniach. Inny typ produktów to produkty do usuwania pozostałości, tak zwanych duchów („duchy” pozostawiają np. farby, emulsje bezpośrednie i filmy kapilarne). Popularne są alkaliczne żele, które bez problemu usuwają wszystkie pozostałości z syntetycznych i metalowych siatek. To produkty jednoskładnikowe, gotowe do użycia, które można nakładać korytkiem lub pędzlem.

Pod koniec procesu druku wykorzystujemy chemiczne środki do czyszczenia sit, które usuwają pozostałości farb. Ostatni środek, który wypatrzyliśmy u znanego producenta to produkt do wypełniania sita i obróbki szablonów. Najlepsze są elastyczne wypełniacze sit na bazie wody, które łatwo jest nanosić i usuwać. Środki tego typu powinny być lepkie, co redukuje przeciekanie przez sito. Podsumowując nasz przegląd: chemia do druku sitowego to naprawdę spora gama ciekawych produktów.