4 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Rodzaje aparatury pomiarowej
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje aparatury pomiarowej

Aparatura pomiarowa jest niezbędna w zakładach produkcyjnych, laboratoriach, elektrowniach, ciepłowniach, przemyśle morskim, wydobywczym…  Z aparaturą pomiarową spotykamy się także w urządzeniach codziennego użytku, jak np. kotły centralnego ogrzewania, pompy ciepła, podgrzewacze wody użytkowej.

Jakie są rodzaje aparatury pomiarowej i co właściwie mierzą? W jaki sposób działają i dlaczego są tak ważne?

Dlaczego potrzebujemy aparatury pomiarowej?

Aparatura pomiarowa to grupa urządzeń, których celem jest monitorowanie procesów technologicznych oraz pracy urządzeń. Przykładem może być manometr, który mierzy ciśnienie w danym układzie, odnosząc je do ciśnienia w otoczeniu. Dysponując wskazaniami z manometru można określić, czy kontrolowane przez niego urządzenie działa sprawnie, z dostateczną wydajnością i czy instalacji nie grozi uszkodzenie pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia.

Aparatura pomiarowa zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale też pozwala określić wydajność pracy urządzeń. Dzięki temu można na bieżąco reagować na pojawiające się odchylenia, tak aby procesy technologiczne przebiegały prawidłowo i pozwalały realizować cele przedsiębiorstwa.

Wiele urządzeń pomiarowych pracuje w trudnym środowisku, w wysokich temperaturach, zapyleniu, przy znacznej wilgotności i pod dużym ciśnieniem. Dlatego tak ważna jest jakość ich wykonania. Aparatura pomiarowa dla przemysłu musi działać bez zarzutu w każdych okolicznościach!  Instrumentów pomiarowych dla wymagających dostarcza np. Technicon.

Jakie są rodzaje aparatury pomiarowej?

Aparatura pomiarowa służy do kontrolowania najróżniejszych parametrów w urządzeniach i maszynach stosowanych w przemyśle czy energetyce.  Urządzenia pomiarowe pozwalają badać temperaturę, ciśnienie, przepływ , poziom cieczy i inne parametry. W ofercie Technicon wyróżnić można następujące rodzaje aparatury pomiarowej:

  • Termometry – płynowe, zegarowe, cyfrowe, na podczerwień znajdują zastosowanie w przemyśle, okrętownictwie, ciepłownictwie czy klimatyzacji. Poszczególne typy pracują w różnych zakresach temperatur i wykazują odmienne właściwości użytkowe, np.: odporność na drgania, brak zmęczenia materiału, brak konieczności zasilania czy bezobsługowość.
  • Mierniki przepływu – turbinowe, zębate, Vortex, magnetyczno-indukcyjne, do stosowania w rurach o różnych przekrojach, odpowiednie do pomiaru przepływu cieczy o dużej i małej gęstości, w tym olejów, a nawet cieczy agresywnych. Ponieważ mają bezpośredni kontakt z substancjami, muszą cechować się najwyższą szczelnością i zastosowaniem materiałów odpornych na czynniki chemiczne i fizyczne.
  • Manometry – w tym kontaktowe wskazujące różnicę między ciśnieniem otoczenia a ciśnieniem w badanym układzie oraz różnicowe monitorujące np. stan zanieczyszczenia filtrów.  Manometry stosuje się m.in. w urządzeniach pneumatycznych, pompach, sprężarkach, w branżach: chemicznej, petrochemicznej, energetycznej, przemyśle morskim i wielu innych.