odpoczynek-kierowcow
11 września 2018

Kategoria:
Inne

Regularne odpoczynki tygodniowe kierowców zawodowych w hotelach. Kogo obowiązują i w jakich krajach?
5 (100%) / 1 głosów

Regularne odpoczynki tygodniowe kierowców zawodowych w hotelach. Kogo obowiązują i w jakich krajach?

Kierowca ciężarówki to zawód trudny i wymagający wielu poświęceń, między innymi rezygnacji z codziennego odpoczynku po pracy we własnym domu. Do tej pory powszechną praktyką było, że kierowca na czas odpoczynku zjeżdżał z trasy i spał w kabinie pojazdu. W ostatnich latach niektóre państwa Unii Europejskiej wprowadziły jednak przepisy, które zakazują takiej metody wypoczynku. Co warto wiedzieć o tym zakazie?

Obowiązkowy odpoczynek kierowcy

Do tej pory przepisy regulujące kwestie obowiązkowego odpoczynku kierowców zawodowych wprowadziły Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Dania. Każdy kierowca znajdujący się na terenie jednego z tych krajów musi mieć wyznaczone miejsce, w którym mógłby przez minimum 45 godzin odpocząć po całym tygodniu pracy. Oczywiście, w każdym kraju inaczej wygląda kwestia egzekwowania przepisów oraz wymierzania kar za ich złamanie. I tak dla przykładu we Francji kontrolerzy żądają od kierowcy okazania rachunku za pobyt w hotelu lub inny dokument poświadczający, że w ustawowo określonym czasie nie prowadził pojazdu, lecz odpoczywał. Jeśli policja uzna, że przepisy zostały złamane, może wystawić mandat, którego opłacenie jest niezbędne do kontynuowania jazdy. Wysokość mandatu jest bardzo wysoka, bo może wynosić nawet 30 000 euro. W ekstremalnych warunkach za złamanie przepisu grozi nawet rok więzienia. Dla kontrastu w Belgii kary są znacznie łagodniejsze – nie ma kary więzienia, zaś maksymalna wysokość mandatu to 1800 euro. Ponadto belgijscy policjanci nie domagają się poświadczenia, że kierowca odpoczywał – karani są wyłącznie ci, których policja złapała na gorącym uczynku, czyli na spaniu w kabinie pojazdu. Pomoc w rozliczaniu czasu pracy oraz inne usługi związane ze wsparciem sektora transportowego oferuje firma Trans Expert.

Gdzie kierowca może odpoczywać?

45-godzinny odpoczynek kierowcy powinien mieć miejsce w odpowiednio wyposażonym punkcie noclegowym, takim jak hotel, motel, pensjonat. Możliwe jest również odpoczywanie w siedzibie klienta bądź prywatnym domu. Ważne jest, żeby kierowca w miejscu odpoczynku miał zagwarantowane miejsce do spania oraz odpowiednie zaplecze sanitarne, czyli dostęp do toalety i łazienki. Dlatego też nie jest możliwe zorganizowanie kierowcy noclegu np. na polu namiotowym.

Dlaczego wprowadzono zakaz odpoczywania w pojeździe?

Przepisy zakazujące odpoczynku w kabinie ciężarówki mogą wydawać się krzywdzące, szczególnie we Francji ze względu na wysokość kar za ich złamanie. Warto jednak pamiętać o tym, że wiele wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców ciężarówek to wynik nadmiernego zmęczenia. Przepisy mają za zadanie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach.