13 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Przygotowania do budowy domu – o czym należy pamiętać?
5 (100%) / 2 głosów

Przygotowania do budowy domu – o czym należy pamiętać?

Budowa domu jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu. Warto zawczasu odpowiednio się do niej przygotować – poznać wszelkie zasady towarzyszące zarówno fazie projektowej, jak i całemu procesowi budowy. W naszym artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać w trakcie przygotowań do budowy domu i na jakie przeszkody z tym związane trzeba uważać.

Odłóż odpowiednią ilość pieniędzy

Do budowy domu należy podejść z rozsądkiem. Jest to bowiem inwestycja wielowątkowa, w której należy uwzględnić kilka istotnych czynników. Przede wszystkim trzeba do niej dopasować nasze możliwości finansowe. Inaczej budowa będzie bardziej ciągłą frustracją niż rzeczywistym spełnieniem marzeń. Od finansów zależy lokalizacja domu oraz standard jego wykonania. Warto przystąpić do inwestycji z odłożonym jak największym wkładem własnym, aby zmniejszyć późniejsze regularne zobowiązania, a także z odpowiednią historią kredytową, która przyda się podczas podpisywania umowy o kredytowaniu z bankiem.

Dopasuj lokalizację działki do potrzeb

Budowa domu nie rozpocznie się bez kupienia odpowiedniej działki. Jej wybór jest bardzo ważnym elementem kosztotwórczym w skali całej inwestycji, dlatego zakup ziemi powinien być przemyślaną decyzją. Na cenę działki wpływa zarówno wielkość, kształt oraz lokalizacja, jak również droga dojazdowa i skomunikowanie z obszarem miejskim. Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze działki jest jednak jej lokalizacja, która ma umożliwić zaspokojenie podstawowych potrzeb domowników.

Przejrzyj ważne dokumenty

Przed kupnem ziemi należy zapoznać się z księgą wieczystą działki i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, że będzie można wybudować w tym miejscu dom. W księdze znajdują się informacje dotyczące położenia, wielkości i przeznaczenia nieruchomości oraz jej właściciela, a także służebności drogi koniecznej i hipotek. Plan określa z kolei odległość domu od ulicy, liczbę kondygnacji, szerokość elewacji frontowej oraz kształt i kolor dachu. Wgląd w dokumenty powinien mieć również notariusz, u którego podpisywana będzie umowa kupna-sprzedaży, a ta ważna jest jedynie w przypadku zawarcia w formie aktu notarialnego.

Pomyśl o przyszłości

Po wybraniu odpowiedniej działki można szukać projektu domu. Warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Zazwyczaj budowa domu jest jednorazową inwestycją, dlatego należy zastanowić się, jakie potrzeby będziemy mieli za 10, 15 czy 20 lat. Jak będzie wyglądał tryb życia oraz sytuacja rodzinna w przyszłości? Jeżeli w planach są dzieci, trzeba to uwzględnić w projekcie i przyszykować dla nich odpowiednią liczbę pokojów. Oszacowanie pewnych sytuacji, które mogą zdarzyć się w przyszłości, pomoże wybrać projekt o właściwym metrażu. Oprócz pokojów warto pomyśleć o pomieszczeniach technicznych, które mogą spełniać różne funkcje.

Wybierz właściwą technologię budowy domu

Planowanie tego rodzaju inwestycji wymaga także określenia technologii budowy domu, która może być się systemem zleconym lub gospodarczym. Dom może być drewniany, z elementów prefabrykowanych lub składany z gotowych konstrukcji. Wybór technologii będzie wiązał się z parametrami technicznymi budynku i szybkością budowy, co wpływa także na koszty realizacji inwestycji.

Późniejszy etap, związany z pracami budowlanymi, będzie wymagał odpowiedniego sprzętu, który można kupić lub wynająć. Jedną z firm specjalizujących się w wynajmie sprzętu budowlanego i rusztowań jest Ramirent, która umożliwia złożenie zamówienia nie tylko telefonicznie, ale również online.