budowa-sauny
21 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Projektowanie sauny krok po kroku
5 (100%) / 2 głosów

Projektowanie sauny krok po kroku

Chociaż powszechnie sauna uważana jest za luksus, to jednak coraz częściej spotyka się ją w polskich domach. Wbrew pozorom zbudowanie własnej sauny nie jest skomplikowane i drogie. Saunę można zaprojektować samodzielnie, bądź skorzystać z gotowych rozwiązań. Dowiedz się, co będzie potrzebne do budowy sauny oraz jak ją zaplanować krok po kroku.

KROK 1: Wybierz odpowiednią przestrzeń

Saunę warto zaplanować już na etapie projektowania domu i umieścić ją blisko odpływu kanalizacyjnego i wentylacji. Jeżeli sauna nie została uwzględniona w projekcie, trzeba będzie wybrać najlepsze miejsce w domu lub umieścić saunę na zewnątrz, np. w ogrodzie. Sauny nie zajmują dużo miejsca, wystarczy około 2 m² wolnej powierzchni. Dla sauny domowej najlepszym miejscem będzie łazienka, gdzie warto zaplanować ją w sąsiedztwie wanny lub kabiny prysznicowej.

KROK 2: Wybierz rodzaj sauny

Dostosuj rodzaj sauny do swoich potrzeb. Temperatura w saunie suchej wynosi 100°C, a wilgotność 15%. Ten rodzaj sauny jest idealny do oczyszczania organizmu z toksyn. – Sauna mokra charakteryzuje się wysoką wilgotnością (50%) oraz temperaturą 70°C. To doskonałe warunki na seanse aromatyczne z wykorzystaniem ziół – tłumaczy ekspert z firmy Asmar w Andrychowie. Można również zamontować kabinę na podczerwień, która leczy schorzenia reumatoidalne i problemy skórne.

KROK 3: Zaplanuj instalację

Do prawidłowego działania sauny niezbędny jest sprawny i wydajny system wentylacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowy przepływ powietrza obniża komfort użytkowania sauny i przyczynia się do powstawania grzybów, pleśni i niszczenia ścian pomieszczenia. Aby podnieść wygodę sauny, należy podłączyć wodę, zainstalować prysznic lub basen do ochłody po wizycie w saunie. Warto także przyłączyć elektryczność, aby oświetlić wnętrze i ewentualnie zamontować piec elektryczny.

KROK 4: Wybierz materiały do budowy sauny

Najprzyjemniejszym etapem podczas planowania sauny jest dobór materiałów wykończeniowych. Do wyboru jest mnóstwo opcji, jednak najlepiej wybrać drewno świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Ściany oraz sufit trzeba dodatkowo ocieplić za pomocą materiałów termoizolacyjnych, np. wełny mineralnej. Na posadzce najlepiej ułożyć kamień lub płytki i przykryć je standardową drewnianą kratką.

KROK 5: Wyposaż swoją saunę

Saunę należy wyposażyć w ławki, najlepiej z drewna, które najmniej się nagrzewa (cedr, abachi, osika). Drzwi również powinny być z drewna lub szkła z drewnianymi klamkami. Muszą otwierać się na zewnątrz, aby nie zajmowały miejsca w saunie. Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe przeszklenia w ścianach, które optycznie powiększą i oświetlą wnętrze. Inne elementy wyposażenia to podgłówki, pojemnik i chochla na wodę do polewania kamieni, termometr lub system sterowania temperaturą.