osuszacz-powietrza
26 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Profesjonalne osuszanie w przemyśle – dlaczego warto?
5 (100%) / 2 głosów

Profesjonalne osuszanie w przemyśle – dlaczego warto?

Woda zawarta w materiałach budowlanych, para wodna w wydychanym powietrzu, różnice temperatur, specyficzne procesy zachodzące na terenie niektórych zakładów czy ograniczenia systemów wentylacji – to wszystko może wpływać na poziom wilgotności powietrza wewnątrz budynków. Jeśli jest zbyt wysoki, obniżają się samopoczucie, odporność i koncentracja przebywających w nich osób. Specjalistyczne osuszacze powietrza warto jednak stosować nie tylko z uwagi na ludzi.

Bakterie i grzyby

Wysoka wilgotność sprzyja namnażaniu się grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Stwarza to zagrożenie dla zdrowia, jak również przyczynia się do powstawania oraz rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów. Zagrożone są jednak również ściany budynków, a także znajdujące się w nich towary i sprzęty. Najbezpieczniej jest zatem stale utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie poniżej 50 proc. Można to osiągnąć dzięki specjalistycznym urządzeniom osuszającym, takich jak te dostarczane chociażby przez firmę KNO.

Korozja

Utrzymywanie wilgotności względnej powietrza poniżej 50 proc. chroni nie tylko przed pleśnieniem i gniciem, ale też przed korozją. Osuszacze warto więc stosować również wszędzie tam, gdzie występują wykonane z korodujących metali elementy konstrukcyjne, maszyny i innego rodzaju sprzęty.

Wrażliwe produkty i materiały

Okazują się one niezbędne także w zakładach produkcyjnych, przetwórczych i magazynach z branży spożywczej, farmaceutycznej czy elektronicznej, gdzie zbyt wysoka zawartość wilgoci w powietrzu (czyli niekiedy już nawet powyżej 15 proc.) może wpływać na właściwości fizykochemiczne, trwałość bądź konsystencję (zbrylenie) produktów takich jak proszki, tabletki, słodycze, różnego typu materiały higroskopijne czy precyzyjne podzespoły.

Wilgoć nie służy także materiałom takim jak papier, drewno, rozmaite spoiwa i masy plastyczne, stąd przemysłowe osuszacze powietrza spotkać można często w archiwach, muzeach, tartakach, pracowniach artystycznych (malarze, rzeźbiarze) i rzemieślniczych. Okazują się one znacznie bardziej efektywnym i korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem niż np. ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu i jego wentylacja.

Niskie temperatury

Ta ostatnia metoda zresztą w niektórych sytuacjach w ogóle nie miałaby racji bytu – np. w zakładach i magazynach, w których muszą panować wyjątkowo niskie temperatury (jak chłodnie, mroźnie). Utrzymanie niskiego poziomu wilgotności jest w nich zaś często kluczowe, jako że ogranicza kondensację pary wodnej i narastanie warstwy lodu na znajdujących się tam sprzętach, a w dodatku przyspiesza też pożądane odprowadzanie ciepła z produktów, czyli ich chłodzenie tudzież zamrażanie.