3 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Prawidłowe jałówki na remont stada
5 (100%) / 1 głosów

Prawidłowe jałówki na remont stada

Niedobór krów mlecznych w stadzie to poważny problem dla hodowcy. W sytuacji, gdy stado nie pokrywa zapotrzebowania na mleko, konieczny jest remont, czyli zasilenie inwentarza o nowe krowy. Do tego celu wykorzystuje się jałówki. Można je pozyskać z własnej hodowli albo kupić. Aby remont przyniósł spodziewane rezultaty, należy zadbać o to, aby jałówki na remont były w dobrym zdrowiu.

Cykle remontów w stadach krów mlecznych

Stado krów mlecznych służy nie tylko pozyskiwaniu mleka, ale też rozpłodowi. Dzięki temu, że regularnie na świat przychodzą nowe krowy, stado pozostaje wydajne lub jego efektywność mleczna wzrasta.

Aby stado nie malało, lecz rozwijało się, krowa powinna rodzić przynajmniej jedno cielę rocznie. Z tej puli zaledwie połowa to samice. To oznacza, że – o ile krowy nie będą padać – liczba krów mlecznych będzie przyrastać o 50% rocznie.

Niestety, w polskich gospodarstwach jest to marzenie odległe od rzeczywistości. Jałówki rodzą się znacznie rzadziej, dorosłe osobniki chorują i padają. W związku z tym w stadach mogą pojawiać się niedobory. Zachodzi więc konieczność remontu. Niezależnie od tego, czy jałówki pozyskiwane są w obrębie stada, czy też nabywane, można dołożyć starań, aby podnieść ich płodność, a w przyszłości – mleczność.

Zdecydowanie lepiej przeprowadzać remont stada bez uciekania się do kupna jałówek – mówi specjalista z firmy Polski Farmer. – Dzięki temu zyskujemy pewność co do kondycji nowych krów, bo sami możemy o nią zadbać. Unikamy ryzyka zarażenia całego stada utajonymi chorobami, a także minimalizujemy koszty remontu.

Jaka powinna być jałówka odpowiednia do remontu stada?

Celem kupowania jałówek na remont stada jest ich rozród, a następnie pozyskiwanie mleka. W związku z tym oczekuje się, że jałówka dobra do remontowania stada będzie odznaczała się płodnością i mlecznością. O jedno i drugie można zadbać od pierwszych dni jej życia, a nawet wcześniej, jeśli zdecydujemy się na uzupełnienie stada bez dokupowania młodych krów.

Aby jałówki na remont spełniły nasze oczekiwania, kluczowe jest zapewnienie im dobrych warunków do rozwoju. Rozród powinien być możliwy już w 15. tygodniu życia. Do tego czasu młoda krowa powinna być w pełni rozwinięta. W szczególności dotyczy to narządów płciowych i wymion.

Najprostszym sposobem na rentowność remontu stada jest prawidłowe żywienie jałówek. Warto zaznaczyć, że negatywne skutki przynoszą zarówno niedobory składników odżywczych i energii w diecie, jak i przekarmianie. To drugie jest dość częste – rolnicy, chcąc zadbać o jałówki, podają im za dużo paszy wysokoenergetycznej. To sprawia, że w ciele krowy przyrasta tłuszcz, a nie tkanka gruczołowa, która odpowiada za produkcję mleka. Przekarmienie może też negatywnie wpływać na płodność, bo za duży udział tkanki tłuszczowej prowadzi do zaburzeń hormonalnych.

Aby ułatwić sobie pracę i prawidłowo zadbać o jałówki, warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań dla hodowców. Jednym z nich jest program Polska Wołowina, którego celem jest podniesienie wydajności hodowli.