8 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Praktyczne zastosowanie ploterów
5 (100%) / 1 głosów

Praktyczne zastosowanie ploterów

Z ploterami mają do czynienia na co dzień pracownicy m.in. specjalistycznych drukarni, agencji reklamowych oraz pracowni architektonicznych. Są to urządzenia peryferyjne, podłączane do komputera, które służą do zapisywania informacji na materiałach drukarskich, grawerowania, a także wycinania wzorów. Więcej na temat praktycznego zastosowania ploterów przeczytacie w naszym artykule.

Jakie są rodzaje ploterów?

Na wstępie należy zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów ploterów o różnych zastosowaniach. Najczęściej można spotkać się z:

  • ploterami tnącymi,
  • ploterami rysującymi,
  • ploterami grawerującymi.

Gdzie można wykorzystać plotery tnące?

Zastosowanie ploterów tnących (zarówno bębnowych, jak i stołowych) można znaleźć w wielu branżach. Mogą służyć do wycinania oraz nacinania materiałów reklamowych, w dekoratorstwie do konfekcji tapet i wydruków na mediach, a także wycinania elementów bądź szablonów z grubych i twardych surowców w branży szklarskiej i kamieniarskiej. Dodatkowo, plotery sterowane komputerowo potrafią nacinać materiały elastyczne, a także bigować, grawerować i frezować sztywne materiały. Głowica takiego plotera posiada ostrze sterowane przez komputer, które jest skupione na niezwykle precyzyjnej pracy z odpowiednio wcześniej zaprogramowaną siłą.

Zastosowanie ploterów rysujących i grawerujących

W poligrafii, geodezji oraz inżynierii wykorzystuje się plotery rysujące, które służą do tworzenia wielkoformatowych wydruków grafiki. Występują one z głowicą laserową, tuszową lub atramentową, które dobiera się w zależności od potrzeb, ale warto pamiętać, że głowica atramentowa pozwala uzyskać najwyższą jakość.

Ostatnim rodzajem ploterów, wyróżnionych ze względu na zastosowanie, są plotery grawerujące, które potrafią poruszać się zarówno w obrębie dwóch (plotery dwuwymiarowe), jak również trzech płaszczyzn (plotery trójwymiarowe), dzięki czemu są w stanie grawerować na różne głębokości. Tego rodzaju plotery wykorzystywane są do tworzenia matryc, napisów i drobnych detali w twardych materiałach.

Jedną z firm, która oferuje nowoczesne i profesjonalne urządzenia oraz akcesoria do druku, w tym plotery, jest ZiZaKo z Krakowa. Ponadto dostarcza ona klientom komputery, akcesoria do nich (myszy, klawiatury, słuchawki, głośniki oraz kamery internetowe), drony wraz z akcesoriami, części samochodowe, elementy oświetlenia, a także elektryczne oraz gazowe podgrzewacze wody. ZiZaKo wynajmuje także drukarki, urządzenia wielofunkcyjne i świadczy usługi kalibracji.