metody-spawania
25 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Popularne metody spawania
5 (100%) / 1 głosów

Popularne metody spawania

Istnieje kilka różnych metod spawania. Każda z nich wykorzystywana jest do różnych rodzajów materiałów oraz posiada własne zalety oraz wady. Warto także wiedzieć, że podczas pracy możemy korzystać z kilku spawarek pracujących za pomocą różnych metod lub użyć urządzenia wielofunkcyjnego, które pozwala na dobór odpowiedniej metody. Jakie są najpopularniejsze metody spawania?

Spawanie metodą MMA

Spawanie MMA to spawanie za pomocą elektrody otulonej. Jest to jedna z najbardziej powszechnych i najczęściej używanych metod spawania. Jest mało skomplikowana, prosta w obsłudze, przez co doskonale nadaje się także dla początkujących spawaczy. Jest to także najwygodniejsza metoda, która doskonale sprawdza się w przypadku prac w terenie oraz na budowach. Cały system spawalniczy jest przenośny, co ułatwia jego transport. Spawanie MMA pozwala także na pracę z różnymi metalami oraz ich stopami, a także z materiałami o zróżnicowanej grubości. Spawanie tą metodą jest jednak dość czasochłonne oraz nie można go wykonywać w miejscach o dużej wilgotności. Sprzęt potrzebny do spawania metodą MMA znajdziemy w ofercie takich firm, jak na przykład sklep internetowy Spawaj.eu.

Spawanie metodą MIG/MAG

Kolejną metodą jest spawanie MIG/MAG. Przeprowadza się je za pomocą łuku elektrycznego, który tworzy się między elektrodą a spawanym materiałem. Całość chroni się gazem osłonowym, którym w przypadku spawania MIG jest gaz obojętny, a w przypadku MAG gaz aktywny. Taki system składa się ze źródła prądu, szpuli drutu, uchwytu spawalniczego, podajnika oraz źródła gazu osłonowego. Prąd przekazywany jest na łuk za pomocą elektrody połączonej z biegunem dodatnim. Ta metoda spawania doskonale sprawdza się w przypadku spawania aluminium, stali węglowej i chromowo-molibdenowej. Spawanie metodą MIG/MAG jest szczególnie polecane amatorom, gdyż jest jedną z najtańszych metod.

Spawanie metodą TIG

W spawaniu TIG wykorzystywany jest łuk elektryczny, który umieszcza się między materiałem spawanym a elektrodą z wolframu lub stopów wolframu. Spawanie w tej metodzie przebiega w atmosferze gazu obojętnego. Metoda TIG może być wykorzystana do spawania dowolnego rodzaju materiału, w szczególności aluminium. Ze względu na konieczność nabycia praktyki oraz dużej dokładności, jest polecana głównie dla doświadczonych spawaczy. Niewielka prędkość spawania z kolei powoduje, że spawanie metodą TIG najlepiej sprawdza się w przypadku materiałów o małej grubości, ponieważ przy tych większych spada wydajność spawania, a za to drastycznie wzrasta czas.