pogotowie-hydrauliczne
23 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Pogotowie hydrauliczne – w jakich sytuacjach okazuje się pomocne?
5 (100%) / 2 głosów

Pogotowie hydrauliczne – w jakich sytuacjach okazuje się pomocne?

Zdarzają się awarie instalacji wodnych i kanalizacyjnych, które wymagają natychmiastowej i fachowej interwencji. Nie ma możliwości naprawienia ich we własnym zakresie. Nie należy nawet próbować, aby nie pogorszyć sytuacji. Można natomiast przed wezwaniem pogotowia hydraulicznego podjąć działania zabezpieczające. O tym, jakie to działania oraz kiedy wzywać specjalistów, przeczytasz w naszym artkule.

Kiedy wzywać pogotowie hydrauliczne?

Awaria instalacji wodnej lub kanalizacyjnej może stanowić poważne zagrożenie dla naszego domu, mieszkania czy biura. Poniżej opiszemy najczęstsze przypadki uszkodzeń tych instalacji, w których należy wzywać pogotowie hydrauliczne.

Instalacja wodociągowa może ulec awarii z wielu powodów. Przyczyną może być m.in. nieprawidłowe jej wykonanie, uszkodzenie rur spowodowane wyeksploatowaniem materiału bądź przypadkowe ich uszkodzenie np. w trakcie wykonywania prac remontowych. Nierzadko również rury pękają na skutek działania czynników atmosferycznych takich jak temperatura powietrza. W takich sytuacjach pomoc fachowców jest konieczna.

Awaria instalacji wodnej

W przypadku awarii instalacji wodociągowej – co niezwykle istotne – przed wezwaniem pogotowia hydraulicznego, warto zrobić wszystko, aby ograniczyć możliwe szkody spowodowane awarią. Nim więc zabierzesz się za wyszukiwanie numeru do specjalisty lub za usuwanie wody z pomieszczenia, odetnij dopływ wody do budynku lub mieszkania. Aby to zrobić, należy zakręcić główny zawór wody, który zlokalizowany jest najczęściej w sąsiedztwie wodomierza. W budynkach mieszkalnych znajduje się głównie w piwnicach, garażach i innych pomieszczeniach gospodarczych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Pogotowia Hydraulicznego Euroinst z Wrocławia:

Po przybyciu na miejsce fachowcy oceniają sytuację. Jeśli wyciek wody jest widoczny, sytuacja jest prosta. Jeśli zaś do awarii doszło na zabudowanym odcinku instalacji, wówczas pojawiają się trudności i konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych urządzeń, takich jak kamery do inspekcji wideo. Kamery wpuszczane są w rury wodociągowe, a specjaliści bardzo dokładnie je oglądają w poszukiwaniu zaistniałego uszkodzenia. Po jego zlokalizowaniu pogotowie hydrauliczne przystępuje do naprawy.

Awaria sieci kanalizacyjnej

Uszkodzenie przyłączy i sieci kanalizacyjnej to druga, najczęściej występująca awaria, w której należy wezwać fachową pomoc. W tym przypadku przyczyną awarii są najczęściej zatory w instalacji kanalizacyjnej, której pośrednim objawem jest niedrożna wanna, brodzik prysznica, umywalka bądź zlew kuchenny. Dopóki rury są delikatnie zapchane, możemy podejmować działania interwencyjne na własną rękę. Najczęściej zdarza się to w łazience lub kuchni, gdzie rury ściekowe na skutek nagromadzonych dużych ilości tłuszczu, resztek jedzenia czy w przypadku łazienek włosów, zapychają się i uniemożliwiają prawidłowy przepływ wody ściekowej. Domowe sposoby wówczas mogą być skuteczne. Kiedy jednak rury stają się coraz bardziej niedrożne, a woda przestaje spływać zupełnie lub zaczyna już wylewać się na zewnątrz, wtedy natychmiast należy wezwać pogotowie hydrauliczne.

Warto mieć przygotowane w tym celu numery telefonów do kilku firm oferujących usługi pogotowia hydraulicznego. Warto także popytać wśród rodziny, przyjaciół i sąsiadów o sprawdzonych fachowców. Wówczas w sytuacji awarii, która zazwyczaj zdarza się nieoczekiwanie, oszczędzimy sobie stresu związanego z poszukiwaniem numeru do specjalisty. I o ile pęknięcia rury przewidzieć się nie da, to zapchania całkowitego rur można uniknąć – wzywając hydraulika w momencie, w którym zaczną się pojawiać pierwsze oznaki zapchanych rur.