izolacja-akustyczna
18 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Podstawowe rodzaje izolacji przemysłowych
5 (100%) / 1 głosów

Podstawowe rodzaje izolacji przemysłowych

Izolacje przemysłowe pełnią różne zadania. Montaż izolacji termicznych najczęściej służy optymalizacji procesów technologicznych w danym zakładzie, z kolei bariery akustyczne chronią pracowników i środowisko zewnętrzne przed negatywnym wpływem hałasu, towarzyszącego działaniu maszyn przemysłowych. Przyjrzyjmy się bliżej rozmaitym rodzajom izolacji stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

Przemysłowe izolacje termiczne

Izolacje termiczne dla przemysłu dzielimy na ciepło- i zimnochronne – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa IzoSerwis.

Stosowanie izolacji ciepłochronnych pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła, co przekłada się na redukcję kosztów energii. Jest to szczególnie ważne w przedsiębiorstwach, które na dużą skalę wykorzystują energię cieplną lub elektryczną w procesach produkcyjnych czy technologicznych, takich jak np. cukrownie, zakłady papiernicze i chemiczne, petrochemie i elektrownie.

Do wykonania izolacji ciepłochronnych rurociągów, rozmaitej aparatury, kotłów, kanałów  wentylacyjnych i ciepłowniczych wykorzystuje się rozmaite wyroby krzemianowo-wapniowe oraz docieplenia z wełny mineralnej, w tym płyty, maty i otuliny.

Izolacje termiczne zimnochronne, wykańczane zewnętrznym płaszczem z blach, zapobiegają procesowi kondensacji i oblodzeniu instalacji, komór chłodniczych oraz zbiorników instalacji klimatyzacyjnych. Wśród materiałów, z których wykonuje się takie izolacje, możemy wymienić m.in. kauczuk syntetyczny, szkło piankowe i poliuretan.

Przemysłowe izolacje akustyczne

Izolacje akustyczne służą wyciszeniu hałasu emitowanego przez maszyny przemysłowe, przede wszystkim w celu poprawy warunków pracy zatrudnionych w zakładzie osób. Warto zauważyć, że nadmierny hałas jest jednym z głównych zagrożeń pracowników zakładów przemysłowych, a ograniczenie ryzyka uszkodzenia i utraty słuchu należy do obowiązków pracodawcy. Parametry izolacji akustycznych muszą spełniać rygorystyczne normy środowiskowe.

Przemysłowe izolacje dźwiękochłonne występują m.in. w postaci obudów  akustycznych maszyn, izolacji akustycznych urządzeń przemysłowych, rurociągów, kanałów i armatury, a także tłumików wlotu i wylotu.

Przemysłowe izolacje HVAC

Osobny rodzaj izolacji przemysłowych tworzą rozwiązania przeznaczone dla branży HVAC (pol. COWiG, czyli Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Gazownictwo, ważny kierunek Inżynierii Środowiska). Rozwiązania z zakresu izolacji HVAC zapewniają ochronę przed zimnem i ciepłem, ale także zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Wykorzystanie izolacji przemysłowych HVAC wpływa na poprawę skuteczności chłodzenia, klimatyzowania i ogrzewania pomieszczeń oraz urządzeń przemysłowych, a jednocześnie podnosi ich bezpieczeństwo.