rodzaje-drzwi
2 października 2018

Kategoria:
Inne

Podstawowe rodzaje drzwi
5 (100%) / 1 głosów

Podstawowe rodzaje drzwi

Drzwi to niezbędny element konstrukcji każdego domu, obiektu użytkowego, handlowe i przemysłowego. Nie tylko zabezpieczają one budynek przed wejściem osób niepożądanych, ale również mają istotny wpływ dla zachowania podstawowych parametrów, takich jak izolacyjność cieplna i akustyczna. Na rynku znajdziemy bardzo wiele ich rodzajów, różniących się między sobą między innymi typem materiałów i zastosowaniem.

Drzwi wejściowe

Ze wszystkich drzwi obecnych w domu, drzwi wejściowe pełnią zdecydowanie najważniejszą rolę – zabezpieczają obiekt przed wejściem osób niepowołanych, ograniczają przepływ ciepła oraz dźwięków między domem a środowiskiem zewnętrznym, a ponadto stanowią istotny element dekoracyjny elewacji. Solidne i bezpieczne drzwi wejściowe powinny posiadać wysoką klasę antywłamaniową oraz niski współczynnik przenikalności cieplnej. Do najsłynniejszych producentów tego typu stolarki należą marki Gerda, Porta, Delta, Dierre i KR Center – ich produkty znajdziemy w ofercie firmy Cerchem.

Drzwi wewnętrzne

Zadaniem drzwi wewnętrznych jest oddzielanie od siebie przestrzeni poszczególnych pomieszczeń, np. w celu ograniczenia rozchodzenia się dźwięków bądź zapewnienia poczucia prywatności domownikom. Wymagania wobec nich są niższe, niż wobec drzwi zewnętrznych – nie muszą odznaczać się dobrą izolacją ani odpornością na włamanie. Istotną zaletą jest jednak dobra izolacja akustyczna. Przede wszystkim powinny one być bardzo estetyczne, aby podkreślić charakter wnętrza.

Drzwi powietrzoszczelne

To specjalne drzwi, wykonywane z blachy stalowej ocynkowanej i blachy powlekanej i wypełniane zazwyczaj wełną mineralną w celu zapewnienia dobrej izolacji termicznej. Taka konstrukcja pozwala stworzyć w pomieszczeniu zamknięte środowisko, w którym nie występuje przepływ powietrza z zewnątrz. Stosowanej są między innymi w systemach klimatyzacyjnych, pomieszczeniach wentylacyjnych oraz maszynowniach.

Drzwi dymoszczelnie

Stanowią one niezwykle istotny element bezpieczeństwa pożarowego budynku – ich zadaniem jest ograniczanie lub całkowite eliminowanie przepływu między pomieszczeniami powstającego w czasie pożaru toksycznego dymu. Drzwi tego typu stanowią wyposażenie między innymi szkół, szpitali, obiektów biurowych, jak i budynków mieszkalnych – jedno oraz wielorodzinnych. Zwykle montowane są na klatkach schodowych, aby ograniczyć przedostawanie się dymu i ułatwić przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej.

Drzwi przesuwne

To wygodna alternatywa dla drzwi uchylnych, która sprawdzi się między innymi w małych pomieszczeniach. Drzwi przesuwne podczas otwierania nie zabierają bowiem przestrzeni użytkowej i nie zamykają się pod wpływem przepływu powietrza. Zwykle stosowane są jako drzwi wyjściowe na balkon lub taras.