19 października 2018

Kategoria:
Inne

Podstawowe metody obróbki metali
5 (100%) / 1 głosów

Podstawowe metody obróbki metali

Obróbka metali to szybki i skuteczny sposób na uzyskanie trwałych części zamiennych. Do popularnych procesów technologicznych zaliczana jest m.in. obróbka skrawaniem, obróbka cieplna i cieplno-chemiczna oraz jonowe azotowanie stali. Na czym polegają konkretne procesy, użycia jakich narzędzi wymagają oraz czemu są tak popularne? Dowiedz się więcej o procesach obróbki metali.

Części zamienne: Obróbka skrawaniem – najpopularniejsza metoda obróbki metali

Ten rodzaj uzyskiwania części zamiennych jest najpopularniejszą metodą obróbki metali. Obróbka skrawaniem umożliwia nadanie kształtu i wymiarów dowolnemu przedmiotowi z metalu, które uzyskuje się poprzez usunięcie części metalu za pomocą skrawarki. Można wyróżnić obróbkę skrawaniem: ścierną (np. poprzez szlifowanie, gładzenie, polerowanie), wiórową (np. poprzez toczenie, wiercenie, frezowanie), obwiedniową oraz ubytkową (np. obróbka erozyjna). Części zamienne powstające zazwyczaj w wyniku obróbki skrawaniem (np. w firmie ELANA PET z Torunia) wykonywane są przy użyciu narzędzi takich jak: frezarka (uniwersalna, sterowana numerycznie, obwiedniowa), tokarka (uniwersalna, sterowana numerycznie, karuzelowa), wiertarka, przecinarka, wytaczarka, strugarka, szlifierka (do wałków, płaszczyzn, karuzelowa) itp.

Obróbka metali: Obróbka cieplna i cieplno-chemiczna oraz jonowe azotowanie stali

Cieplna obróbka metali polega na nagrzewaniu, wygrzewaniu oraz chłodzeniu. W procesie w zależności od stopu i jego właściwości, dopasowywane są temperatury i szybkość. Oprócz obróbki cieplnej, w której części zamienne powstają w wyniku wyżarzania, hartowania i odpuszczania oraz przesycania i starzenia, wykorzystywana jest także obróbka cieplno-chemiczna, w której z kolei można nasycać metale jednym lub wieloma pierwiastkami. Inną metodą obróbki metali jest jonowe azotowanie stali – to obróbka cieplno-chemiczna, która polega na wprowadzeniu węgla i azotu do powierzchni metalu. Ten sposób obróbki metalu również cieszy się dużą popularnością, gdyż m.in. w jego wyniku powstaje mniej zniekształceń, powierzchnia stali jest utwardzona, a całość procesu na każdym etapie jest w pełni kontrolowana. Dodatkowo, powstałe części zamienne nie mają zniekształceń, więc nie muszą być później obrabiane.