plytki-ceramiczne
19 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Płytki ceramiczne i ich wykorzystanie w budownictwie
5 (100%) / 2 głosów

Płytki ceramiczne i ich wykorzystanie w budownictwie

W sklepach obecnie znaleźć można bardzo szeroką ofertę płytek ceramicznych. Służą one już nie tylko do wykładania podłóg i ścian w budynkach mieszkalnych. Stosować je można również na zewnątrz budynków, np. na tarasach i balkonach. Są odporne na niskie i wysokie temperatury i znoszą wysokie obciążenia. Jednak nie wszystkie płytki ceramiczne nadają się do wszystkiego, o czym też warto pamiętać.

Nie tylko kuchnie i łazienki

Przez wiele lat płytki ceramiczne wykorzystywane były jedynie w kuchniach i łazienkach. Obecnie stosuje się je coraz częściej we wszystkich pomieszczeniach budynków mieszkalnych oraz w ciągach komunikacyjnych. Znaleźć je można na korytarzach, w przedpokojach i pokojach, na schodach, balkonach, tarasach oraz elewacjach. Sprawdzają w garażach, piwnicach oraz różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych. Płytki ceramiczne stosowane są też do wykończenia sklepów, budynków użyteczności publicznej czy centrów handlowych. Bogatą ofertę ma przykładowo dystrybutor płytek ceramicznych Keramikos.

Fenomen płytek gresowych

Najbardziej wytrzymałe płytki ceramiczne, a więc płytki gresowe można stosować w zasadzie wszędzie. Nieszkliwiony gres ceramiczny dość dobrze znosi intensywne użytkowanie w ciągach komunikacyjnych. To materiał bardzo odporny na ścieranie. Gres szkliwiony z kolei dostępny jest w sprzedaży w większej gamie wzorów i kolorów. Z uwagi jednak na dość cienką wierzchnią warstwę sprawdza się raczej w pomieszczeniach o dość umiarkowanym ruchu.

Jak wybrać odpowiednie płytki do danego miejsca?

Wyboru płytek ceramicznych w zależności od miejsca ich zastosowania dokonuje się na podstawie odpowiednich norm. W Polsce od kilku lat stosuje się w tym przypadku normy europejskie oznaczone symbolem EN. W ten sposób płytki ceramiczne dzieli się na trzy grupy w zależności od stopnia ich nasiąkliwości. Płytki o nasiąkliwości poniżej 3% stosowane są do wykładania ścian i podłóg, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dość dobrze nadają się do stosowania jako materiał wykończeniowy tarasów czy jako płytki elewacyjne. Dość duże znaczenie ma przy tym ich ścieralność. Płytki o nasiąkliwości w zakresie od 3 do 10% wykorzystywane są do pokrywania ścian i podłóg. Niektóre z nich są używane także jako płytki mrozoodporne, co powinno zostać wyraźnie zaznaczone przez producenta na ich opakowaniu. Płytki ceramiczne o nasiąkliwości powyżej 10% mogą być z kolei stosowane jedynie wewnątrz budynków. To najpopularniejszy rodzaj płytek ceramicznych w kraju.